“Çin dışa açık dünya ekonomisi inşasına güç katıyor”

20191105163503913_68555.jpg

İkinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE), Shanghai kentinde başladı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping fuarın açılışında bir konuşma yaptı.

Xi konuşmasında, ekonomik küreselleşme sürecinin ilerletilmesine ilişkin önerilerde bulunmanın yanı sıra, Çin’in daha yüksek seviyeli bir dışa açılma için alacağı önlemleri açıkladı.

Çin, büyük bir ülke olmanın getirdiği sorumlulukları üstlenerek, dışa açık bir dünya ekonomisi kurulması çabalarına daha fazla güç katmaya devam edecek. Dışa açılma, çağdaş Çin’in en çok öne çıkan özelliklerinden biri. Ayrıca, uluslararası ithalat fuarına ev sahipliği yapmak, Çin’in piyasasını dünyaya açma konusunda attığı önemli bir adım.

Cumhurbaşkanı Xi geçen yıl düzenlenen fuarda, Çin’in dışa açılmayı genişletmek üzere alacağı beş maddelik önlemi açıklamıştı. Xi ayrıca, Shanghai’nin de dışa açılmasına ilişkin üç maddelik öneri ileri sürmüştü.

Xi, bir sene sonra yine CIIE’nin açılışında yaptığı konuşmada, söz konusu önlemlerin hayata geçirilmesi ile ilgili süreç hakkında bilgi verdi. Shanghai Serbest Ticaret Pilot Bölgesi’nde Lingang adlı yeni bir bölüm kurulmasından, yabancı şirketlere Çin piyasasına girişlerinde eşit muamele uygulanması gibi önlemleri aktardı. Söz konusu önlemlerin tek tek yerine getirilmesi, Çin’in sözünü tutan sorumlu bir ülke imajını bütün dünyaya gösterdi.

Öte yandan, Xi, Çin ile diğer ülkeler arasında belirlenen 98 işbirliği projesinden 23’ünün tamamlandığını vurgulayarak, söz konusu projelerin 47’sinde olumlu ilerlemeler kaydedildiğine dikkat çekti.

Son yıllarda korumacılık ve tek taraflılığın yayılmasının etkisiyle ekonomik küreselleşme de bazı engellerle karşı karşıya geldi. Uluslararası toplum, “dünya ekonomisindeki bu gidişatı doğru bir şekilde nasıl karşılanacak?” veya “artan dar boğazdan nasıl çıkılacak?” gibi sorulara cevap bulmak üzere aktif bir arayış içinde.

Cumhurbaşkanı Xi buna ilişkin olarak, 2017 Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Ekonomik küreselleşmeye tamamen itiraz edilmemeli” demişti. 1. CIIE’de ise, “Ekonomik küreselleşme engellenemez bir tarihsel genel eğilim” şeklinde konuşmuştu. Xi bugün 2. CIIE’de yaptığı konuşmasında da, “Engeller ve tehditler bulunmasına rağmen, ilerleme eğilimi hiç kimse tarafından durdurulamaz” ifadesini kullandı.

Xi, bugünkü konuşmasında ayrıca, ülkelere küresel piyasayı daha da genişletme çağrısı yaptı. İşbirliğine, inovasyona ve paylaşıma dayalı dünya ekonomisini beraber inşa etme önerisinde de bulunan Xi, ayrıca el ele verilerek korumacılık ile tek taraflılığa kararlılıkla karşı çıkılması ve ticaret duvarlarının kaldırılması şeklinde fikirler ileri sürdü. Bütün bunlar, Çin’in dünya ekonomisindeki değişiklikleri göğüslemek amacıyla kendi çözüm fikrini ortaya koyarak, dünya ülkeleriyle beraber kalkınma konusundaki samimiyetini gösteriyor.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin, dışa açılan kapısını daha da açacağı taahhüdünde bulundu. Kısa süre önce sona eren ÇKP 19. Merkez Komitesi Dördüncü Genel Kurulu’nda, Çin’in işbirliği ve ortak kazanca dayalı dışa açılma sistemi inşasını hızlandırarak, küresel yönetişim sistemi reformuna ve inşasına katılacağının altı çizildi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping konuşmasında, Çin’in, piyasasının dışa açılma kapsamını genişletmeye, iş ortamını iyileştirmeye, ikili ve çok taraflı işbirliğini derinleştirmeye, Kuşak ve Yol’un ortaklaşa inşasını hızlandırmaya devam edeceğine vurgu yaptı. Bu önlemlerden bazıları geniş yankı uyandırdı. Mesela tarife ve kurumsal masrafları daha da düşürme, Hainan Serbest Ticaret Limanı inşasını hızlandırma, yabancı sermayenin piyasaya girişini gevşetme, negatif listeyi daraltmayı sürdürme, fikri mülkiyet haklarını koruyan hukuk sistemini iyileştirme gibi önlemler Xi’nin konuşmasında öne çıkan satır başlıklarıydı. Bu önlemlerle daha açık bir sinyal verilerek, uluslararası toplumun beklentileri yanıtlandı. Ayrıca, yabancı sermayenin Çin’e girmesine daha elverişli bir ortam sağlanarak, dışa açık yeni ekonomi yapısı oluşturulması çabalarına itici güç katıldı.

Dışa daha açık bir Çin’in arkasında son derece dayanıklı bir ekonomi bulunmalı. 1,4 milyar nüfusa ve dünyadaki en büyük orta dereceli gelir grubuna sahip olan Çin’in, dünya ekonomisine yaptığı katkı yüzde 30’u aşmış durumda ve iş ortamı da dünya sıralamasında büyük ölçüde yükseldi. Xi, ekonomik açıdan tam güvene sahip olduklarını ve Çin’in ekonomisinin geleceğinin de mutlaka daha parlak olacağına inandıklarını ifade etti.

Xi, “Çin’in piyasası çok büyük, herkesin gelip görmesini bekliyoruz” ifadesini kullanarak, tüm dünyayı Çin’e davet etti.

Dışa daha açık bir Çin, kuşkusuz diğer ülkelere daha çok piyasa, yatırım ve büyüme fırsatları sunarak, açık dünya ekonomisi kurulması ve insanlığın kader ortaklığının oluşturulması için son derece önemli bir güç haline gelecek.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum