Çin’de 2018 yılı ekonomi çalışmaları ele alındı

0cfb6ede182f45529b11eba5cd07ff20_18.jpg

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi (ÇKP) Siyasi Bürosu bugün 2018 yılı ekonomi çalışmaları toplantısı düzenledi.

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping toplantıya başkanlık etti.

Dışa açılma politikasının uygulanmasının 40. yıldönümü olan 2018 yılı büyük önem taşıyor.

Bu yıl, ÇKP 19. Genel Kongresi’nde alınan kararlarının uygulanması, orta halli refah toplumu inşası ve 13. Beş Yıllık Kalkınma Planı’nın izlenmesi için kritik bir dönem olarak görülüyor.

Toplantıda, Xi Jinping’in, yeni dönemde Çin’e özgü sosyalizm düşüncesi rehberliğinde ekonomik çalışmalarda partinin liderlik rolünün pekiştirilmesi, istikrarlı ilerleme yönündeki genel çizgide ısrarlı olunması gerektiğine vurgu yapıldı.

Çin toplumunun karşılaştığı temel sosyal çelişkinin aşılmasından hareket edilerek, yüksek kaliteli gelişmeye ağırlık verileceğine dikkat çekilen toplantıda, ekonomi, siyaset, kültür, toplum ve ekolojik medeniyetten oluşan beş boyutlu yapılandırmanın hızlandırılması çağrısı yapıldı.

Toplantıda, orta halli refah toplumun kapsamlı şekilde oluşturulması, reformun ilerletilmesi, hukuk temelinde devlet yönetiminin güçlendirilmesi ve temiz siyaset kampanyasının kapsamlı şekilde yürütülmesinin önemine değinildi.

Arz yanlı reformun hızlandırılmasına odaklanılacağına işaret edilen toplantıda, 2018 yılında istikrarlı büyüme, reformun hızlandırılması, yapısal düzenlemelerin sürdürülmesi, halka yarar getirilmesi, risklerin kontrol altına alınması gibi bir dizi tedbir alınacağı belirtildi.

Toplantıda yoksulluk ve hava kirliliğiyle mücadelenin önemi de gündeme geldi. Halkın yaşam seviyesinin artırılması, böylece ekonomik ve toplumsal gelişmenin sağlıklı şekilde sürdürülmesi gerektiği belirtildi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum