Çin Cumhurbaşkanı Xi’nin yurt dışı temasları başarılı

20171114211354531_70783.jpg

Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 10-14 Kasım günlerinde Vietnam’da APEC 25. Gayri Resmi Liderler Toplatnısı’na katıldı, Vietnam ve Laos’a resmi ziyaretler yaptı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Xi’nin ziyaretlerini değerlendirdi.

Bakan Wang Yi’nin açıklamalarına göre, Xi APEC toplantısında ve komşu iki sosyalist ülkeye yaptığı ziyaretlerde Çin’in gelişme yolu ve devlet yönetimi hakkında bilgi verdi, Çin’e özgü sosyalizmin yolu, teorisi, sistemi ve kültürü olmak üzere dört alanda ülkesinin özgüvenini yansıttı.

Çin’in gelişme yolunun tanıtımı

Dünyanın gelişmesi Çin’le, Çin’in gelişmesi de dünyayla bağlantılı. Cumhurbaşkanı Xi Jinping APEC Liderler Toplantısı’nda yaptığı konuşmada ve yabancı liderlerle yaptığı görüşmelerde ÇKP’nin kısa süre önce düzenlenen 19. Ulusal Kongresi, Çin’in gelişme yolu ve ilgili yaklaşımı hakkında bilgi verdi.

Xi, ÇKP liderliğinde Çin’de modern sosyalist ülke inşasında yeni bir döneme girildiğini, bu süreçte reformun derinlemesine sürdürüleceğini, gelişme modelinde yenileme yapılacağını, dünyayla entegrasyonun artırılacağını, insanlığın ortak kader topluluğunun oluşturulması için çaba harcanacağını belirtti. Xi, Çin’in barışçı gelişme yolunda ısrar edeceğine dikkat çekti.

Asya-Pasifik bölgesel işbirliğine öncülük

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping APEC toplantısında Asya-Pasifik bölgesinde bütünleşme sürecinin hızlandırılması, bölgede ortaklık ruhunun teşvik edilmesi çağrısında bulundu.

Xi, Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu, BRICS Xiamen Zirvesi, G-20 Hamburg Zirvesi gibi platformlarda dünya ekonomisinin kapsayıcı geliştirilmesine desteğini belirtmişti. Xi, APEC toplantısında da dışa açılmanın önemini vurguladı.

Xi’nin önerisiyle, toplantının bitiminde yayımlanan bildiriye, serbest ve dışa açık ticaret ve yatırımın teşvik edilmesi, ticari korumacılıkla mücadele edilmesi tutumu eklendi, Asya-Pasifik serbest ticaret bölgesinin kurulma sürecinin hızlandırılması kararlaştırıldı.

Xi toplantı sırasında Putin dahil yabancı liderlele bir dizi ikili görüşme yaparak, karşılıklı güveni artırdı.

Xi, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’le görüşmesinde, ikili ilişkilerde son dönemde kaydedilen ilerlemeyi olumlu değerlendirerek, iki ülkenin doğru kararlar alması gerektiğini belirtti.

Xi, Japonya Başbakanı Şinzo Abe’yle yaptığı görüşmede, Japonya tarafının daha fazla somut eylem ve politikayla, iki ülkenin işbirliği ortağı olduğunu ve birbirine tehdit oluşturmadığını ispatlaması çağrısında bulundu.

İyi komşuluk ve geleneksel dostluğa destek

Çin ile Vietnam ve Laos arasında geleneksel dostluk bulunuyor. Benzer coğrafi konum, sosyal rejim ve gelişme yolu, Çin’i iki ülkeyle yakınlaştırıyor.

Xi, ÇKP 19. Ulusal Kongresi’nden sonra ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı unvanlarıyla iki ülkeyi ziyaret etti. Ziyaretler, Çin’in komşu ülkelerle ortak kader topluluğu oluşturma ve sosyalist davaları ilerletmedeki kararlılığını yansıttı.

Xi iki ülkenin liderleriyle görüşmeler yaparak kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin geliştirilerek yeni düzeye taşınması konusunda fikir birliği sağladı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum