Çin Cumhurbaşkanı Xi ve ABD Başkanı Trump Telefonda Görüştü

cin-abd-gorusmesi.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump arasında dün telefon görüşmesi yapıldı.

Xi, Trump’la bu ay başında Florida’da gerçekleştirdiği görüşme ve peşi sıra yapılan telefon görüşmesini hatırlatarak, iki ülke arasında yoğun temasların korunması ve fikir alışverişinin sürmesinin önemini vurguladı.

Xi, Başkan Trump’la vardığı fikir birliklerinin hayata geçirilmesi ve ikili ilişkilerdeki gelişme eğiliminin korunması gerektiğini belirtti.

Trump’ın bu yıl içinde Çin’e yapacağı ziyareti beklediklerini ve iki ülke arasında dışişleri ve güvenlik diyalogu dâhil çeşitli işbirliği mekanizmalarının bir an önce harekete geçirilmesini desteklediklerini ifade eden Xi, ekonomi, ticaret, ordular arası ilişkiler, internet ve yerel yönetim alanlarında işbirliği pekiştirilerek ikili ilişkilerin yeni bir seviyeye taşınması çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Trump, Xi ile Florida’da verimli bir görüşme yaptığını, ikili ilişkilerden memnuniyet duyduğunu ve Çin halkına saygı beslediğini dile getirdi.

Trump, iki ülkenin temas ve eşgüdüm sağlamalarının büyük önem taşıdığını, Xi’yle bir kez daha görüşmek ve Çin’i ziyaret etmek istediğini söyledi.

Kore Yarımadası’ndaki gelişmeler de ele alındı

İki devlet başkanının telefon görüşmesinde Kore Yarımadası’ndaki gerginlik de ele alındı.

Xi, “Çin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarına aykırı olan tüm eylemlere karşıdır; diğer yandan tüm tarafların temkinli davranarak, gerginliği tırmandırmaktan kaçınması gerektiğini savunuyoruz” diye konuştu.

Xi, ilgili taraflarla birlikte çaba harcayıp yarımadada barışın korunmasına katkıda bulunmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.      Çin Uluslararası Radyosu

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum