Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Helsinki’de

cin-cumhurbaskani-finlandiyada.gif

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün özel uçakla Helsinki’ye ulaşarak, Finlandiya resmi ziyaretine başladı.

Cumhurbaşkanı Xi, havaalanında yaptığı açıklamada “Gelecek odaklı yeni tip işbirliği ortaklığı geliştiriyoruz, işbirliğimiz yeni gelişme fırsatlarıyla karşı karşıya” ifadesini kullandı. Xi ayrıca, Finlandiya’nın bağımsızlığının 100. yıldönümü dolayısıyla Finlandiya hükümeti ve halkına tebriklerini iletti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi’nin Finlandiya gezisi 6 Nisan’a kadar sürecek. Xi’nin bu yıl bir Avrupa Birliği ülkesine yaptığı ilk ziyaret olan bu gezi, son 22 yılda devlet başkanı düzeyinde Çin’den bu ülkeye yapılan ilk gezi olma özelliği de taşıyor.

Xi, Finlandiya’nın Çin Halk Cumhuriyeti’yle diplomatik ilişki kuran ilk batılı ülkelerden biri olmanın yanı sıra Çin’le hükümetler arası ticaret anlaşması imzalayan ilk batılı ülke de olduğunu hatırlattı. Çin-Finlandiya ilişkilerinin hep istikrarlı ve sağlıklı yönde gelişmekte olduğuna işaret eden Xi, son yıllarda Çin ve Finlandiya’nın ekonomi, ticaret, bilim ve teknoloji, çevre koruma ve kültür gibi alanlarda işbirliğini derinleştirdiklerini belirtti.

Xi, Helsinki’deki temasları çerçevesinde bu ülkenin Devlet Başkanı Sauli Niinisto, Başbakanı Juha Sipila ve Meclis Başkanı Maria Lohela ile bir araya gelecek.

Çin, 14 yıldır Finlandiya’nın Asya’daki en büyük ticaret ortağı konumunda. Finlandiya ise Nordik ülkeleri arasında Çin’in üçüncü ticaret ortağı.

2013 yılında Finlandiya Devlet Başkanı Niinisto’nun Çin ziyareti sırasında iki ülke arasındaki ilişkiler gelecek odaklı yeni tip işbirliği ortaklığı düzeyine yükseltilmişti.

Xi Jinping yaptığı açıklamada “Çin-Finlandiya ilişkisi, farklı nüfus, tarih, kültür, sosyal sistem ve gelişme seviyesine sahip ülkeler arasında kazan-kazan ortaklığına örnek teşkil etmektedir” dedi.

Xi Jinping, Finlandiya ziyaretini tamamladıktan sonra Perşembe günü Florida’ya hareket edecek ve ABD Başkanı Donald Trump’la bir araya gelecek.       Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum