Çin: “Çin Sorumlu” İddiasından Vazgeçilmeli

unnamed.gif

Çin Dışişleri Bakanlığı, Kore Yarımadası’ndaki nükleer sorunun çözülmesi için ilgili tarafların kendi yükümlülüklerini üstlenmesi ve “Çin sorumlu” iddiasından vazgeçmesi gerektiğini belirtti.

ABD ve Japonya, Kore Yarımadası’ndaki nükleer sorunun çözümünde Çin’in daha büyük yükümlülük üstlenerek, süreçte daha önemli rol oynaması ve daha fazla tedbir alıp Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne (Kuzey Kore) daha çok baskı yapması gerektiği çağrısında bulunmuştu.

Bakanlık Sözcüsü Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında, Kore Yarımadası’ndaki nükleer sorunun çekirdeğinin Kuzey Kore ile ABD arasındaki anlaşmazlık ve özünün ise güvenlik olduğunu belirtti.

Sözcü, şu anki gerginliği tırmandıranın Çin olmadığına, sorunu çözecek anahtarın da Çin’in elinde bulunmadığına işaret etti.

Son zamanlarda bazı kesimlerin “Kore Yarımadası’ndaki nükleer sorundan Çin sorumlu” iddiasını öne sürdüğünü dile getiren Sözcü, bunun nedeninin, bu insanların ya sorunu kapsamlı ve doğru bilmemesi ya da kendi sorumluluklarını başkalarına yüklemek istemesi olduğuna dikkat çekti.

Geng, Çin’in, Kore Yarımadası’ndaki nükleer sorunu çözmek için uzun zamandan beri yorulmadan çaba harcadığını ve bu konuda yapıcı rol oynadığını ifade etti.

Sözcü ayrıca, gerginliği yumuşatmak ve sorunu çözmek için diğer tarafların da aynı hedefe yönelik hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum