Çin, BM 2030 Gündemi’ni uygulamayı sürdürecek

in-bm.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkesinin BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’ni uygulamak, ulusal kalkınmasını daha etkili, adil ve sürdürülebilir bir yolda ilerletmek için çabalarına devam edeceğini söyledi.

Xi Jinping, Çin’in uluslararası kalkınma bilgilendirme merkezinin açılış törenine bir kutlama mesajı gönderdi. Xi’nin Eylül 2015’te BM Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde yaptığı öneri doğrultusunda kurulan birim, kalkınma teori ve uygulamalarıyla ilgili çalışma ve temasları güçlendirmeyi amaçlıyor.

Cumhurbaşkanı Xi, mesajında, söz konusu merkezin farklı ülkeler arasında kalkınma konusunda yürütülen araştırma ve temaslara katkı sağlamasını, 2030 Gündemi’nin küresel ölçekte yerine getirilmesi sürecinin ilerletilmesini umduğunu dile getirdi.

2030 Gündemi’ni uygulamanın, uluslararası toplumun ortak sorumluluğu olduğuna işaret eden Xi Jinping, Çin hükümetinin bu planın yerine getirilmesine büyük önem verdiğini ve ilgili bir ulusal plan da çıkardığını belirtti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi, Çin’in ekonomi, toplum ve çevre alanlarındaki çalışmaların dengeli şekilde uygulanmasında ilerlemeler kaydettiğini de sözlerine ekledi.

Diğer yandan, törende Çin’de söz konusu gündemin uygulanmasına dair ilerleme raporu da açıklandı.

Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum