Çin Birinci Çeyrekte Yüzde 6,9 Büyüyebilir

cin-uluslararasi-sermaye-kurumu.jpg

Çin’de ekonomik büyümenin endüstriyel faaliyetlerde iyileşme ve iç talebin artışını takiben birinci çeyrekte hızlanabileceği bildirildi.

Çin Uluslararası Sermaye Kurumu, (China International Capital Corporation-CICC) yayımladığı bir raporda, Çin’de 2016’nın son çeyreğinde kaydedilen yüzde 6,8’lik büyümenin, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,9’a kadar çıkabileceğini belirtti.

CICC, ayrıca Çin’de perakende satışların Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,2 artacağını öngörüyor. Bu oran, Ocak-Şubat dönemi için ise yüzde 9,5 seviyesindeydi.

Rapora göre, sanayi üretimindeki büyüme ise Mart ayında yılın ilk iki ayına göre 0,2 puan azalarak yüzde 6,1 olarak kaydedilecek.

CICC’nin raporunda sabit sermaye yatırımına dair beklentiler de yer aldı. Buna göre, ilk çeyrekte bu alandaki büyümenin yüzde 8,4 seviyesinde olması, Tüketici Fiyatları Endeksi’nin de Mart ayında yüzde 0,9 artması bekleniyor.

Çin, ilk çeyreğe dair gayri safi yurt içi hasılası, sabit sermaye yatırımı, sanayi üretimi ve perakende satışlara dair resmi verileri 17 Nisan’da açıklayacak.     Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum