Çin-ABD Yasa Uygulama ve İnternet Güvenliği Diyalogu

yasagünveliği.jpg

Çin-ABD Yasa Uygulama ve İnternet Güvenliği Diyalogu’nun ilk turu dün Washington’da düzenlendi.

Toplantıya Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Kamu Güvenliği Bakanı Guo Shengkun, ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ve Ulusal Güvenlik Bakan Vekili Elaine Duke katıldı.

Toplantıda son yıllarda Çin ile ABD arasında yasa uygulama ve internet güvenliği işbirliğinde kaydedilen başarılar gözden geçirilerek, terörle ve uyuşturucuyla mücadele, internet suçlarına darbe indirme, kanun kaçaklarının yakalanması ve gasp edilen parçaların geri alınması, yasadışı göçmenlerin iadesi gibi konular üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu ve geniş fikir birliğine varıldı.

Guo Shengkun, Çin-ABD Yasa Uygulama ve İnternet Güvenliği Diyalogu’nun iki ülke arasındaki dört üst düzey diyalog mekanizmasından biri olduğuna işaret etti. Guo, iki tarafın diyalogdan faydalanıp işbirliğini yoğunlaştırmak ve fikir ayrılıklarını kontrol etmek suretiyle, yasa uygulama ve internet güvenliği alanında işbirliğini, yeni dönemde Çin ABD ilişkilerinin parlak noktası haline getirmeleri gerektiğini söyledi. Guo, küresel güvenlik yönetişimini hızlandırmak ve güvenli şekilde insanlığın ortak kader birliğini oluşturmak için çaba gösterileceğini dile getirdi.

Diyaloga katılan ABD tarafıysa yasa uygulama ve internet güvenliği alanında iki ülkenin yürüttüğü işbirliğine büyük önem verdiklerini ifade ederek, Çin ve ABD’nin bu alanlarda benzer tehditlerle karşı karşıya bulunduklarına dikkat çekti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum