Çin, 23 Milyon Dolara Veri Merkezi Kuracak

cin-veri-merkezi-e1495793623311.jpg

Çin, Dünyanın En Geniş Radyo Teleskobu FAST için 23 Milyon Dolara  Veri Merkezi Kuracak

Çin Uluslararası Radyosu – Çin Bilim Akademisi’ne bağlı Çin Ulusal Astronomi Rasathaneleri, Çarşamba günü, Güneybatı Çin’in Gui’an Vilayeti yönetimi ile veri işleme merkezi projesi ile ilgili bir anlaşma imzaladı.

Binanın 160 milyon yuan (23 milyon ABD doları) tutacağı tahmin ediliyor. Dört hektar üzerine kurulacak merkezde, dünyanın en büyük radyo teleskopundan edinilecek verilerin muhafaza edileceği ve işleneceği, kullanılacağı kapsamlı bir laboratuvar bulunacak.

Rasathaneler müdür yardımcısı Zheng Xiaonian, FAST’ın olağanüstü miktarda veri üreteceğini söyledi. Bunlar, merkezde işlenecek ve farklı kategorilerde sınıflandırılarak daha derinlemesine araştırma için ilgili kurum ve şirketlere gönderilecek.

Önümüzdeki 10 yıl içinde FAST Veri Merkezi’nin 100 petabyte depolanmış bilgi ve 1.000 TFLOPS bilgi işleme kapasitesine sahip olması öngörülüyor.

Çin’in “gökteki gözü” olarak anılan FAST karstik tepelerle çevrili bir Guizhou dağları vadisinde bulunuyor. Koca bir gözlem tabağına sahip olan FAST, 4.000 parça tek metal panelden oluşuyor ve astronomlara uzayın bir bölümünde  en ufak bir yaşam belirtisinin dahi ipuçlarını görme olanağı sağlıyor.
2016 Eylül’ünde lanse edilen FAST’ın geliştirilme ve işletmeye konması 41 Çin enstitüsü ve şirketi eliyle gerçekleştirildi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum