Çin 2050 hedefini belirledi

get_in_touch_shanghai_shanghai_city_1620x672.jpg

Çin, 2020’de bir “yenilik ulusu” olma, 2030’da yenilikçilikte uluslararası bir lider olma ve 2050 yılına kadar bilimsel ve teknolojik yenilikçilikte bir dünya merkezi olma hedefiyle yeniliği 13. Beş Yıllık Planın (2016-2020) merkezine koydu. Bu nedenle Çin, gündelik hayatta rahatlığı artıran ve ulusal ekonomiyi güçlendiren son bilim ve teknoloji başarılarını hızla gerçekleştirmektedir.

Özellikle hızlı tren teknolojisi, havacılık sektöründe sağladığı başarılar ve malzeme bilimindeki yenilikler Çin teknolojisinin parlak alanlarını oluşturmaktadır.

401 kilometrelik Baoji-Lanzhou hızlı treni, saatte 250 km hızla çalışıyor. İnşaat, 2012 yılında, kuzeybatı Çin’in Gansu ve Qinghai eyaletlerinin yanı sıra ulusal yüksek hızlı demiryolu ağına bağlı Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ne uzanan rota üzerinde başladı. Yeni demiryolu hattı, Çin’in bölgesel yollar ve işbirliği güçlenmeye devam ederken ulaşım talebinin hızlandığı Kuşak ve Yok girişimi güzergahı boyunca bağlantıyı artırma çabalarının bir parçası. yıl sonunda açılacak olan Hong Kong-Zhuhai-Macao Köprüsü Hong Kong ve Zhuhai arasındaki seyahat süresini üç saatten sadece 30 dakikaya düşürecek ve Pearl River Deltasında şehirleri daha da bütünleştirecek. Köprünün ana yapısı 7 Temmuz’da tamamlandı ve elektrikli araç şarj istasyonları, yerel makamlara göre, köprüden uzakta yapay bir adada inşa edilecek. Pekin ve Nisan ayında kurulan Xiongan Yeni Bölge’sini bağlama amacıyla 6 Temmuz’da Pekin ile bu bölge yakınlarındaki Baoding şehri arasında hızlı trenler çalışmaya başladı. Hızlı tren ile 190 kmlik yolculuk 80 dakika sürüyor.

Çin’in ilk yerel bölgesel jet olan ARJ21, Haziran 2016’da ticaret faaliyetlerine başladı ve seri üretime geçme konusunda onay aldı.

Yakın zamanda Güneybatı Çin’in Sichuan Eyaletinde 50.000 ton yüksek saflıkta silikon üretmek ve yeni enerjisini desteklemek için bir proje başlatıldı. Bu gelişme sonucu Çin’in, öncelikle fotovoltaik endüstri için silikon yongaları, pil parçaları ve paketleri de dahil olmak üzere ürünlerin üretiminde kullanılan ithal polikristal silikon bağımlılığından kurtulması bekleniyor.

Tüm bu çabalar, ülkede ulaşımının gelişmesine, yaşam standardını yükseltmesine ve ekonomik kalkınmasının hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Çin Uluslararası Radyosu 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum