Çin 2020’de Küresel Navigasyon Uydu Sistemini Kuruyor

uydu-2020.jpg

Önde gelen bir navigasyon uydu uzmanı, Salı günü, Çin’in 2018’de, Beidou tarafından 18 kadar navigasyon uydusu fırlatacağını söyledi.

Çin Uydu Navigasyon Sistemi Komitesi başkanı Wang Li’nin sekizinci yıllık Çin uydu navigasyon toplantısında açıkladığına göre, altı ila sekiz Beidou uydusu bu yılın ikinci yarısında yörüngeye oturtulacak.

Beidou uydu navigasyon sistemi, Wang’ın söylediğine göre, 2018’de Bir Kuşak ve Bir Yol Girişimine katılan ülkelere hizmet verebilecek durumda olacak.

Wang, 2020 itibariyle, Beidou uydularının komple bir küresel uydu navigasyon sistemi oluşturacağını da ekledi. Çin’in uydu navigasyon ve yer belirleme hizmetlerinin cirosu 2016’da 210 milyar yuan (30,5 milyar dolar) tutmuş olup Beidou sistemi bu toplam tutarın %30’unu aşan fazlası bir paya sahipti. Sektörün, 2020 itibariyle, aşağı yukarı yıllık 400 milyar yuan tutarında bir yıllık ciroya ulaşması bekleniyor.

Çin kendi uydu navigasyon sistemini oluşturmaya, ABD’nin GPS sistemine bağımlılığını sona erdirmek amacıyla, 2000 yılında deneme konumlandırması olarak, uzayda iki uyduyu yörüngeye fırlatarak başlamıştı.

2012’den bu yana, Beidou Asya ve Pasifik bölgesinde navigasyon, saat ve metin mesajı servisi hizmetleri sağlıyor.      Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum