Çalışkan Xi Jinping yerel halkın saygısını kazandı

Xİ.gif

Liangjiahe Köyü’ne geldiği ilk günlerde Xi Jinping ve diğer “Zhiqing”ler (aydın gençler) köylülerin evlerinde sırayla yemek yiyordu. Bir süre sonra gençler yemek pişirmek zorunda kaldı. Odun bulmakta zorlanıyorlardı, nehre girip sel suyunun dağdan indirdiği ağaç dallarını toplar, başka çareler denerlerdi, ancak yine de yemek pişirmek için yeterli odun bulamazdı. Sonunda köy yetkilileri, mısır sap stokunu kullanmak için özel izin çıkardı.

Açlık sıradan bir durumdu. Köy yönetimi bazen gençlere az miktarda buğday unu verip güzel bir öğün yediriyordu.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping Liangjiahe’da kaldığı 7 yıl boyunca sadece bir kez pilav yedi. O zaman yörede pirinç çok nadir bir hububattı, bayramda bile az görülürdü. Pilavı Li Yintang adlı bir işçi arkadaşı ona ısmarlamıştı.

Li, Xi’nin iyi arkadaşıydı. Bir seferinde çalıştığı kentten az miktarda pirinç getirmiş ve annesinin Xi için pilav yapmasını istemişti.

Çalışkan ve dürüst insan, saygı kazanır

Liangjiahe halkının sıcaklığını tüm kalbiyle hisseden Xi, “ben açken köylüler bana yemek pişiriyor; elbisem kirli olunca köylüler yıkıyor; kıyafetim yırtılırsa yine köylüler dikiyordu…” diyor.

Köylüler sade insanlar, ahlak yargıları da çok basittir; çalışkan ve dürüst bir insan, diğer insanların saygısını kazanır.

Liangjianghe köyündeyken Xi Jinping en çok baraj inşasına katıldı. O dönemde ne büyük makineler vardı ne de koruma önlemleri. Eldivensiz çalışan Xi Jinping’in iki avucu ilk gün su kabarcıklarıyla doldu, ertesi gün su kabarcıkları kopunca avuçları kanamaya başladı, ancak Xi bu duruma direndi. Soğuk kış günlerinde çıplak ayaklarıyla dondurucu nehirde çalıştı. Bunu gören köylüler baş parmaklarıyla “bravo” işareti yaparak Xi Jinping’i tebrik ediyordu.

Kitaplardan güç kazanıyor

Xi Jinping bir yandan tarım işleriyle uğraşıyor, diğer yandan kitaplardan manevi ve psikolojik destek alıyordu.

Liangjiahe sakinlerinin gözünde Xi kitapları çok seven bir insandı. Yemek masasında veya dağda keçileri güderken sık sık tuğla gibi kalın kitaplar okuyordu..

Xi çok sayıda Rus eseri okudu. Rus klasiklerinden derin etkilendi. Xi, “Nikolay Çernişevski’nin ‘Ne Yapmalı’ adlı eserini Liangjiahe’da okudum. Kitabın baş karakteri Rahmetov, güçlü bir iradeye sahip olmak için üzerinde çiviler çakılı bir yatakta yatıyordu. Biz de aynen düşündük, yataktaki döşeği çıkardık ve direkt tahta üzerine yattık. Yağmurlu ve karlı günlerde dışarıda egzersiz yapardık. Yani kitaplar bizi derin etkiledi” sözleri hatırlıyor o günleri.

Xi Jinping, “zhiqing” olduğu dönemde kitap okumak için çeşitli yerlere giderdi.

“Yerlileşmiş” Xi yerlilere örnek oluyor

Liangjiahe’da 3 yıl kaldıktan sonra Xi Jinping, yerel lehçeyi çok iyi konuşabiliyordu. Tarla işlerini yerel halktan öğrenen Xi, beceremediği konularda mutlaka köylülere başvururdu. Sonunda Xi Jinping, becerikli bir köylü gibi çalışır hale geldi. Elbise söküklerini de dikebiliyordu.

Xi köyde tarımsal işleri öğrenirken aynı zamanda köylülere de bir şeyler öğretti.

Köyün bir sakini tembeldi, sürekli hırsızlık yapardı. Bir seferinde yakalanan bu köy sakini, köylülerin katıldığı toplantıda “eleştirilecekti.” Xi, bu köy sakinini eleştirmedi, ona ahlak kurallarını anlatarak hatasını düzeltmesini istedi. Bir süre sonra bu köy sakini gerçekten değişti, köyün çalışmalarına aktif şekilde katılarak örnek biri oldu.

Başkasına saygı göstermek ve yardım etmek… Xi Jinping’in yaptıkları, ÇKP Liangjiahe Komitesi Başkanı Liang Yuming’in dikkatini çekti. Az konuşan Xi’nin basit bir “zhiqing” olmadığını savunan Liang Yuming, bundan sonra çalışmaları için Xi’ye danışmaya başladı.

Yavaş yavaş, Xi Jinping’in kaldığı yer, Liangjiahe köyünün merkezi oldu. Köy sakinleri buraya gelip Xi’yle sohbet eder, tarih bilgisini ve dışarıdaki gelişmeleri aktarmasını isterdi. Xi, gerçekten Liangjiahe köyünün bir üyesi oldu.

Kaynak: CRI

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum