BRICS ülkeleri yatırımları kolaylaştırmada anlaştı

d8a5da09-fbc2-4d08-aafc-c905a81649d7.jpg

Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan, bugün yaptığı açıklamada, BRICS ülkelerinin hizmet ticareti işbirliği, yatırımların kolaylaştırılması ve ekonomik ve teknolojik işbirliği ile ilgili 8 protokol üzerinde anlaşma sağladıklarını bildirdi.

BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) 7. Ekonomi ve Ticaret Bakanları Toplantısı dün Shanghai’da düzenlendi. Son toplantı “ikinci altın dönemi”ne girmesi beklenen BRICS işbirliği kapsamında düzenlenen ilk ekonomi ve ticaret bakanları toplantısı niteliğinde.

Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, BRICS toplantısının verimli geçtiğini ifade ederek, toplantının ardından yayımlanan bildiride ticaretin geliştirilmesi, yatırımların kolaylaştırılması gibi konularda önemli fikir birliğine vardıklarını belirtti.

Zhong Shan, toplantıda onaylanan “BRICS Ülkeleri Yatırımları Kolaylaştırmaya Dair İşbirliği Programı”nın küresel yatırımları kolaylaştırmaya yönelik ilk belge olduğuna dikkat çekti.

Günümüzde elektronik ticaret, dünya çapında en hareketli ticari faaliyetlerden biri. Söz konusu bakanlar toplantısında “BRICS Ülkeleri E-Ticaret İşbirliği Protokolü” de onaylandı. Çinli Bakan Zhong Shan, protokolün e-ticaret hacminin büyümesini hızlandırmaya, sektörün yenilenmesine ve gelişmekte olan ülkeler ile KOBİ’lerin küresel değer zincirine katılmasına yardımcı olacağını belirtti.

Bunun yanı sıra toplantıda “e-gümrük test platformu”nun kurulması, “BRICS Hizmet Ticareti Yol Haritası”, “BRICS Fikri Mülkiyet İşbirliği Yönergesi”, “BRICS Ekonomi ve Teknoloji İşbirliği Çerçeve Anlaşması” da onaylandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum