Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Müzakeresi Başladı

in.jpg

Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) 17. müzakeresi dün Japonya’nın Kobe kentinde başladı.

27 Şubat-3 Mart günlerinde sürecek müzakereye 10 ASEAN ülkesi ve 6 diyalog ortaklığından (Çin, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Avustralya, Yeni Zelanda ve Hindistan) temsilciler katılıyor. Görüşmede gümrük vergisi, fikri mülkiyet hakkı ve hizmet ticareti gibi alanlarda müzakere yapılacak. Daha önce düzenlenen müzakerelerde ekonomik ve teknolojik işbirliği ile KOBİ’ler dahil iki alanda mutabakata varılmıştı.

ABD’nin Trans-Pasifik Ortaklığı’ndan (TPP) çekilme kararının ardından RCEP’nin katılımcı ülkeleri ilk kez müzakere düzenliyor.

TPP’nin geleceği belirsiz olduğu için RCEP’nin önemi gittikçe artıyor. Ancak katılımcı ülkeler yük ticareti, hizmet ticareti ve yatırım gibi alanlarda halen fikir birliğine varabilmiş değil.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, daha önce yaptığı bir açıklamada, RCEP müzakere sürecini hızlandırmak için ilgili taraflarla birlikte çaba harcayacaklarını ifade etmişti. Wang Yi, Asya-Pasifik Serbest Ticaret Bölgesi inşa edilmesine katkıda bulunmayı ümit ettiklerini belirtmişti.    Çin Uluslararası Radyosu 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum