BM Genel Sekreteri Guterres: “Bir Kuşak Bir Yol Çok Önemli Bir Enstrüman”

bir-kusak-bir-yol-bm.jpg

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çin’in öne sürdüğü Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin (KYİ), BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin gereklerini karşılayan “çok önemli bir enstrüman” olduğunu dile getirdi.

New York’ta bulunan BM merkezinde Çinli basın mensuplarına konuşan Guterres: “Küresel kapsamlı ve sürdürülebilir kalkınma için Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin azami değerinin nasıl ortaya konulabileceğine dair görüşmeye katılmayı umuyorum.” dedi.

14-15 Mayıs’ta Beijing’de düzenlenecek Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu’na katılmaya hazırlanan Guterres, forumun, inisiyatif sayesinde dünyanın farklı bölgelerinde geliştirilen önemli altyapı tesisleri projelerini görmek için iyi bir fırsat olacağını söyledi.

“Küresel sorunların çözümünde Çin güçlü bir payanda”

“Çok taraflılık, küresel sorunların çözümü. Çin de çok taraflılığın güçlü bir payandasıdır.” diyen BM genel sekreteri sözlerine şöyle devam etti: “KYİ’ye baktığımızda uluslararası iş birliği ile küresel sorunlar hedef alınırken ortaya konan dayanışmaya oldukça önemli bir katkıyı görebiliriz ve bu iş birliğinde Çin merkezi rol oynamaktadır. Bu yüzden, Kuşak ve Yol zirvesinde yer alma şansını elde ettiğim için çok mutluyum.”

Bu arada, en az 28 devlet veya hükümet liderinin katılacağı forum, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in 2013’te KYİ’yi öne sürmesinden bu yana yapılan en üst düzey uluslararası toplantı niteliğinde.

BM Genel Sekreteri Guterres, KYİ ile 2030 Gündemi’nin “aynı yönde” ilerlediğine inandığını ifade etti.

KYİ kapsamındaki yatırımların, bilhassa altyapı tesislerine yönelik projelerin, 2030 Gündemi’nin önemli bir parçası olduğuna dikkat çeken Guterres, KYİ projelerinin sürdürülebilir kalkınma çalışmalarına dair önemli hedeflerle bağlantılı olduğunu vurguladı.

“KYİ projeleri, 2030 Gündemi hedefleriyle bağlantılı”

Guterres, KYİ’yi Çin’in küresel kalkınmaya sağladığı “yeni bir vizyon” şeklinde niteleyerek, KYİ gibi müzakerelerin, ekonomik küreselleşme ve serbest ticarete karşı şüphelerin oluştuğu bir dönemde “ziyadesiyle kullanışlı” olduğunu vurguladı.

Guterres’in, KYİ zirvesi nedeniyle Çin’e yapacağı ziyaret, göreve geldiğinden bu yana gerçekleştireceği ikinci ziyaret olacak.

Guterres, Çin’e mesajının basit olacağının altını çizerek şöyle konuştu:

“Bu, Çin’in çok taraflılığın bir parçası olmasını ne kadar arzuladığımızı, küresel problemlere küresel çözümler bulma hususunda iş birliği, liderlik, örneğin, iklim değişikliğiyle mücadelede liderlik, bu tür hedeflerde Çin’in katılımını ne kadar istediğimizi anlatmak için basit bir mesaj.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum