Bloomberg: Sinovac Aşısı Endonezya Tarafından Acil Kullanım için Onaylandı

1600057817069-asi-1.jpg

Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi Endonezya Çin’in Sinovac Biotech Ltd. aşılarının acil kullanımına onay verdi. Böylece aşı Çin dışında ilk defa kullanım izni aldı.

Endonezya Gıda ve İlaç Kurumu, Çinli Sinovac şirketinin corona virüs aşısı CoronaVac’a acil kullanım onayı verdiğini açıkladı. Açıklama Endonezya Gıda ve İlaç Kurumu’nun başkanı Penny K. Lukito tarafından yapıldı. Penny Lukito tarafından yapılan açıklamaya göre, Sinovac aşısının Bandung kentinde yapılan son aşama denemelerinde Covid-19’a karşı yaklaşık % 65 etkili olduğu tespit edildi. Düzenleyici kurum karar alırken, Brezilya ve Türkiye’deki klinik araştırmalardan elde edilen verileri de dikkate aldı.

Aşının “büyük ölçüde güvenli” olduğunu belirten Lukito, aşı ile Covid vaka sayılarında düşüş yaşanmasını beklediğini söyledi.

Bu karar ile, Çin dışında ilk kez Sinovac tarafından geliştirilen aşı için acil kullanım izni verilmiş oldu. Çinli Sinovac şirketinin geliştirdiği corona virüs aşısının test sonuçları % 78’lik bir etkinlik oranı gösterdi. Brezilya hükümetine göre aşı, hafif virüs vakalarını önlemede etkili ve şiddetli ve orta derecede enfeksiyonlara karşı % 100 etkili.

Endonezya, % 31’i aşan pozitif vaka oranıyla Güneydoğu Asya’daki en ağır koronavirüs salgınını ile mücadele ediyor. Dünya Sağlık Örgütü, bu oranın % 5’in altında tutulmasını tavsiye ediyor.

Endonezya’da şu ana kadar 830.000’den fazla vaka sayısı görüldü. 270 milyonluk nüfusa sahip olan Endonezya’da aşıya olan güveni artırmak için özel çalışmalar yapılıyor.

Endonezya’nın Ulema Konseyi, Covid-19 aşılarının helal ve temiz olduğunu ve ilgili makamların yönergeleri doğrultusunda Müslümanlar tarafından kullanılabileceğini ilan etti. Sinovac, Mart 2022’ye kadar 181,5 milyon insanı aşılamayı planlayan ülkeye 3 milyon doz sevk etti.

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum