Beijing-Washington iş birliği ABD’li birkaç siyasetçinin çıkarı için feda edilmemeli

indir.jpeg

Çin-ABD ikili ilişkileri kritik bir dönemden geçiyor. İlişkiler, hem yeni fırsatlar hem de yeni meydan okumalarla karşıya karşıya.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Jiechi, kısa süre önce ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi’nin düzenlediği sanal konferansa katıldı.

Yang, yaptığı konuşmada, Çin tarafının, Çin-ABD ilişkilerinin normalleştirilmesi konusundaki önerilerini açıkladı. Yang, “Yeni ABD yönetiminin, iki halkın iradesine ve tarihin eğilimi doğrultusunda işbirliğine odaklanarak anlaşmazlıkları kontrol altına almasını, böylece ikili ilişkileri sağlıklı ve istikrarlı gelişme çizgisine oturtmasını umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çin-ABD ilişkileri, son yıllarda, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen süredeki en zorlu dönemlerini yaşıyor. Bir avuç ABD’li siyasetçi, kendi çıkarları uğruna dar görüşlü ve önyargılı bir tutumla Çin’i tehdit olarak niteleyerek, Çin’e karşı ticaret savaşı başlattı, Çin ile ABD arasındaki ayrışmayı kışkırtmaya çalıştı. Bu kişiler, COVID-19 salgınıyla mücadele konusunda Çin’i karalamaktan Xinjiang, Tibet, Taiwan ve Hong Kong konularında Çin’in iç işlerine kabaca müdahale etmeye kadar, iki ülke arasındaki dostluğu zedeleyen birçok adım attı. Bu girişimler, Güney Çin Denizi’ndeki ve Hint-Pasifik bölgesindeki barış ve istikrara zarar verdi.

ABD’li birkaç siyasetçinin kötü niyetli girişimlerine rağmen, Çin ve ABD arasındaki ticaret düşmedi, bilakis artış gösterdi. 2020 yılında ikili mal ticareti hacmi yüzde 8 artarak 580 milyar doları aştı. Çin’in ABD’den yaptığı ithalat yüzde 10 yükselişle 130 milyar doları geçti.

Bunun yanında, Çin ve ABD orduları 26 ve 27 Ocak günlerinde düzenledikleri video konferanslarla Amerikalı esirler ile kayıp personelin cesetlerinin aranması konusunu ele aldı. Bu gelişme, Trump yönetiminin ikili ilişkileri kasten kötüleştirmesinin ardından, iki ordunun diyalog kanallarını yeniden açtığı şeklinde değerlendirildi.

COVID-19 salgını, ekonomik toparlanma ve iklim değişikliği gibi küresel sınamalar karşısında, Çin ve ABD arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi iki ülkenin çıkarlarına uyduğu gibi, tüm dünyanın barış, gelişme ve refahını yakından ilgilendiriyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çin-ABD ilişkilerinin yeniden iyileşmesini umduklarını belirtti.

Çin’de bir söyleyiş var: Zorluğu yaratan zorluğu çözmeli. ABD, sıfır toplamlı oyun ve Soğuk Savaş zihniyetini terk etmesi gerektiğini fark etmeli. Washington, Çin’in hızla kalkındığı gerçeğini artık kabul etmeli.

İki ülke, birbirinin temel çıkarlarına ve başlıca kaygılarına saygı göstermeli; karşı tarafın seçtiği siyasi sisteme ve izlediği kalkınma yoluna önyargıyla bakmamalı.

Bir avuç siyasetçinin çıkarları uğruna iki ülke işbirliği feda edilemez.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum