Bahar Bayramı Galası’na inovasyon damgası

rBABC2AmJgCAYplmAAAAAAAAAAA485.1819x1080.770x458.jpg

Çin halkı, Boğa Yılı’na Çin Medya Grubu (CMG) tarafından hazırlanan Bahar Bayramı Galası’nı izleyerek girdi.

Şarkılar, danslar, Çin operası, dövüş sanatları ve illüzyon gösterileri gibi farklı performansların yer aldığı galada, en ileri teknolojiler de kullanıldı.

Galada, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun 100. yıldönümü, orta halli refah toplumunun kapsamlı inşası, yoksullukla mücadele, Çin Rüyası ve salgınla mücadele gibi temalar canlı ve sanatsal bir şekilde izleyicilere sunuldu.

Bahar Bayramı Galası’na inovasyon damgası_fororder_IMG_4723(20210212-143603).JPG

2021 Bahar Bayramı Galası, Çin’de ve farklı ülkelerde yaşayan Çinliler için görsel ve kültürel bir ziyafet sundu.

İstatistiklere göre, gala programını 1 milyar 140 milyon kişi canlı olarak seyretti.

Programı 569 milyon kişinin yeni medya, 571 milyon kişinin ise televizyondan izlediği bilgisi verildi.

170’ten fazla ülke ve bölgeden 600’ün üzerinde medya kuruluşu da Bahar Bayramı Galası’nı yayınladı. Bunnu yanında Çin dışında yaşayan 18 milyon 660 bin kişi de programı Youtube ve Facebook üzerinden canlı olarak takip etti.

Galada, Çinliler tarafından hazırlanan programların dışında, farklı ülkelerin kültürlerine dair unsurlar da sergilendi.

Bahar Bayramı Galası’na inovasyon damgası_fororder_IMG_4722(20210212-143459).JPG

Dünyaca ünlü İtalyan şarkıcı Andrea Bocelli ve oğlu Matteo Bocelli, video aracılığıyla “O sole mio” başta olmak üzere seslendirdikleri şarkılarla Çin ve İtalya arasındaki dostluğu izleyicilere yansıttı.

Etkinlikte “inovasyon” öne çıktı

Bahar Bayramı Galası’na inovasyon damgası_fororder_微信图片_20210212143252

2021 Bahar Bayramı Galası’nda salgınla mücadele tedbirleri kapsamında bazı programlarda “bulut” teknolojisi ile izleyici ve oyuncular arasında bir köprü kuruldu.

Programlarda, ilk kez 8K ultra yüksek çözünürlüklü video ve yapay zekâ (AI)+sanal gerçeklik (VR) ve 3D stüdyo teknolojisi kullanıldı.

Boğa temalı programda şarkıcı Liu Dehua (Andy Lau) genişletilmiş gerçeklik (XR) teknolojisiyle sahnedeki şarkıcılarla etkileşime girdi. Robot boğalar, mekanik boğalar ve çizgi filmdeki boğalar birlikte dans etti.

Çin dövüş sanatları (Wushu) konseptli programda da Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisiyle doğal manzaralar, dövüş sanatları sahnesine entegre edildi. Oyuncular, Çince klasik eserlerden Savaş Sanatı’ndan temaları izleyicilerle paylaştı.

Diğer yandan, XR teknolojisi kullanılarak izleyicilere yıldızlı gökyüzü ve havai fişek gibi farklı görsel gösteriler yapıldı.

2021 Bahar Bayramı Galası’nda yeni çağ, Çin’deki değişimler ve Çin halkının girişimcilik ruhu gösterildi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum