ASPI propagandacıları ifşa oldu

news_3c162f8933f822684a25deae1f48006a-750X422.png

Avustralya Vatandaşlar Partisi

Çin’in Uygur Müslüman azınlığı zorla çalıştırma olarak kullandığına dair geniş çapta suçlamaları yapan “Avustralyalı” sözde düşünce kuruluşu, Amerikan ve İngiliz silah şirketleri tarafından finanse ediliyor. Bu bilgi, APAC News, Michael West Media ve Pearls and Irritations’da Marcus Reubenstein tarafından “ASPI’nin zorunlu işçi bağlantıları” adlı bir raporda açıkça gözler önüne seriliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, diğer yabancı hükümetler, NATO ve çok uluslu silah üreticileri tarafından finanse edilen Avustralya Dış Politika Enstitüsü (ASPI), bir dış müdahale aracı olarak kullanılmak istiyor. Avustralya’nın en büyük ticaret ortağı olan Çin’e karşı bu tür zararlı girişimleri başlatmak ABD’nin işine gelen bir politika haline dönüşmüş durumda.

GERÇEKLER ORTAYA ÇIKIYOR

Araştırmacı Melissa Harrison tarafından Vatandaşlar Partisi tarafından hazırlanan “Çin anlatısı”, ASPI’nin ASIO ile küçük bir akademisyen, gazeteci ve politikacı çetesi ile Çin’e yönelik amansızca abartılı suçlamalarda bulunduğu ortaya çıktı. Çin’in zulmettiği yalanı bunların en başında geliyordu.

Bu iddialar kanıtlanamamış olsa da Marcus Reubenstein tarafından hazırlanan rapor, BAE Systems, Lockheed Martin ve dünyanın en büyük hapishanelerine sahip ABD tarafından finanse edildiğini ortaya koydu. Kanıtlanmış ve kendi yasalarında var olduğu şekilde zorunlu hapishane işçiliğini kullanan ülkeler ASPI ile yalan üretmeye devam devam etse de bu çabaları başarısızlığa mahkûm.

65 HAPİSHANEDE 110 FABRİKA

Reubenstein’ın bildirdiği gibi, “ABD hükümetine ait UNICOR, Birleşik Devletler’de en az 65 Federal hapishanede 110 fabrikaya sahiptir. Mahkumlar, elektronik üretiminde uzmanlaşmış 16 hapishane fabrikasıyla hem sivil hem de askeri uygulamalar için geniş bir ürün yelpazesi üretiyor. Şirket ayrıca, hükümeti ASPI’ye hem doğrudan hem de dolaylı mali destek veren ABD Ordusu’na da hizmet veriyor. Bu durumun aksine, ASPI’nin Uygur zorla çalıştırma konusundaki iddiaları ayrıntılı olarak incelendiğinde, Çin hükümetinin işe yerleştirme kurumlarını yoksulluğu azaltma ve radikalleştirme programlarının bir parçası olarak Uygurlar için iş bulmaya teşvik etmesinden başka bir şey olduğuna dair çok az kanıt var.

Fevkalade iki yüzlü propagandacılar olan ASPI, Orta Doğu’da kitlesel ölümler ve yıkımlar bırakan savaş makinesinin dış destekli bir cephesi olarak ifşa ediliyor ve şimdi de Irak’taki kitle imha silahlarının varlığı iddialarıyla aynı güvenilirliğe sahip suçlamalarla Çin’i hedef alıyor. Avustralyalılar, bizi Çin ile çatışmaya iten kuruluşların nedenlerini ve güvenilirliğini anlamak istiyorsa (ki bunu yapmaları gerekir) “ASPI’nin zorunlu çalıştırma bağlantılarını” okumaları gerekiyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum