“Amerika’nın Huawei’ye ihtiyacı var”

20190518154651370_68272.jpg

Huawei yöneticilerinden Chen Lifang, The New York Times’te yayımlanan makalesinde, Washington’un şirkete yönelik yasaklarının ABD’deki dijital ağları daha güvenli hâle getirmeyeceğini vurguladı.

Çinli teknoloji devi Huawei’nin Kurumsal Kıdemli Başkan Yardımcısı Chen Lifang, kaleme aldığı “Amerika’nın Huawei’ye ihtiyacı var” başlıklı makalede, “Yasaklar, sadece inovasyon ve rekabeti azaltmak, fiyatları yükseltmek, ABD’li tüketici ve şirketlerin dünyadaki en ileri telekomünikasyon teknolojilerine erişimini engellemekle sınırlı kalacak; ABD’nin dijital ağlarını ise daha güvenli hâle getirmeyecek.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Huawei donanımlarının ABD’de satılmasını engellemek için 15 Mayıs’ta bir başkanlık kararnamesi imzalayarak “ulusal acil durum” ilan etti.

Chen Lifang’ın makalesinde şu ifadelere yer verildi:

“ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei’nin ABD yönetiminin onayı olmadan ABD’li şirketlerden parça ve teknoloji ithal etmesini yasakladı. Aslında Huawei, her yıl ABD’den 11 milyar dolar değerinde ürün ve hizmet satın alıyor. Huawei ürünlerinin ABD’de satılmasının yasaklanması, on binlerce kişilik istihdam kaybı anlamına da geliyor. Bunun yanı sıra, ülkedeki bazı orta ve küçük ölçekli operatör şirketler de Huawei donanımlarını kullanıyor. Donanım değişimi bu şirketlerin masraflarını artıracak. Dünyada 5G teknolojisinin öncüsü olan Huawei’yi yasaklamak, ABD’nin 5G ağı konusunda ileri bir seviyede bulunmasını engelleyecek ve ülke ekonomisini zedeleyecek.

Daha da önemlisi, Huawei yasağı ABD’nin dijital ağlarını daha güvenli hâle getirmeyecek. Siber güvenlik, operatörler ile donanım ve hizmet tedarikçilerinin birlikte üstlenmesi gereken bir sorumluluk. Huawei, herhangi bir müşterisine yönelik saldırı ya da casusluk faaliyetinde bulunma talimatını reddedeceğini defalarca yineledi.”

“Huawei’nin merkezi Çin’de olduğu için, Trump’ın yasağının sadece Huawei’ye yönelik olması anlamsız. Huawei’nin yanında, Nokia ve Ericsson gibi telekomünikasyon şirketleri de küresel tedarik zincirine sahipler ve Çin’de geliştirilen veya imal edilen donanımları kullanıyorlar. ABD’deki telekomünikasyon ve internet donanımlarının çoğu da bu durumda. Tek bir şirket veya bir ülkedeki tüm şirketleri kara listeye almak, küresel tedarik zincirindeki risklerin hafifletilmesine yardımcı olmayacak. Bu, rekabeti büyük ölçüde azaltacak ve kaçınılmaz şekilde masrafları da artıracak.

ABD’deki başkanlık kararnamesi ve Ticaret Bakanlığı’nın kararı, kötü niyetli siber saldırıları önlemeyi amaçlıyor. Bu, dünya genelindeki telekomünikasyon ağlarının kolayca saldırılara maruz kaldığını da gösteriyor. Siber saldırılar, her tedarikçinin ürününe zarar verebilir. ABD yönetimi, Avrupa merkezli Nokia ve Ericsson şirketleriyle risklerin denetlenmesi ve hafifletilmesine dair anlaşmalar imzaladı. Bu iki şirket, Çin’de de benzer hizmetler sağlıyor; ancak ABD yönetimi, bu şirketlerin ABD’de çalışmasına izin veriyor. Bu konuda Huawei de benzer anlaşmaları ele almayı umuyor.

Beyaz Saray ve ABD Ticaret Bakanlığı, gerçekten ülkede siber güvenliği korumak istiyorsa, kapsamlı bir risk yönetim sistemi oluşturmalı. Bu strateji, geçen yıl ABD Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından da ileri sürülmüştü.”

Huawei’nin Kıdemli Başkan Yardımcısı Chen Lifang’ın makalesinin son bölümünde ise şu noktalara dikkat çekildi:

“Sektörde lider konumundaki Huawei’yi engellemek, rekabeti zayıflatacak, 5G teknolojisinin değerlendirilmesini geciktirecek ve inovasyonu azaltacak. Bu durum, ayrıca ABD’li tüketici ve şirketlerin dünyadaki en ileri telekomünikasyon teknolojilerine erişimini de engelleyecek. Trump yönetimi, Huawei yasağından vazgeçip, telekomünikasyon ağlarının güvenliğini gerçek anlamda test edip koruyabilen şeffaf bir çerçeve kurmalı.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum