Altı Sanayi Bölgesi Beijing Ekonomisinin Yarısını Oluşturuyor

Zhongguancun-Bilim-Parkı.jpg

Beijing’in altı tane ileri teknoloji sanayi bölgesi -Zhongguancun Bilim Parkı, Financial Street, Beijing Merkezi İş Bölgesi, Pekin Ekonomik Teknolojik Gelişme Bölgesi, Shunyi Havaalanı Ekonomik Bölgesi ve Olimpik Orta Bölge- son on yıllık dönemde başkent ekonomisinin yaklaşık yüzde 50’sini oluşturdu.

Beijing Belediye İstatistik Bürosu tarafından yayımlanan verilere göre, altı bölgede belirli bir ölçeğin üzerindeki şirketlerin gelirleri, 2017 yılının ilk yarısında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.8 artarak 3.3 milyar yuan (495 milyar ABD doları) düzeyine ulaştı.

Altı sanayi bölgesi ekonomik büyümenin lokomotifi haline geldi. Bu bölgelerin 2016 yılında 1.2 trilyon yuan’a ulaşan toplam katma değeri Beijing’in GSYİH’sının yüzde 48,3’ünü oluştururken kentin ekonomik büyümesinin yüzde 59,9’unu da bu altı bölge yarattı. Sanayi bölgelerinin kent ekonomisindeki payı 2011 yılına göre yüzde 7,6 puan artarken ve kentin büyümesine yaptığı katkı ise yüzde 15,1 puan arttı.

Altı sanayi bölgesinde uluslararası şirket ve finansal kuruluşların dizi bölgesel merkezi bulunuyor ve bu da uluslararası ticaretin teşvik edilmesine büyük katkıda bulunuyor.

2016 Ocak-Kasım dönem verilerine göre yabancı finansal şirketlerin gelirleri 2011’den buyana %19.1 artışla 43.09 milyar yuan seviyesine ulaştı.

Kendi yenilikçi kapasitesi ile gelişen ilk ulusal teknoloji bölgesi olarak Zhonguancun Bilim Parkında bu yılın ilk yarısında, patent başvuruları ve alınan patentler, geçen yıla göre sırasıyla yüzde 5,8 ve 4,8 puanlık artışla 13,000 ve 6,938’e ulaştı.

Shunyi Havaalanı Ekonomik Bölgesi’ndeki Beijing Uluslararası Havalimanı yolcu trafiği, 2011 yılına oranla yüzde 20 artarak 94.39 milyona ulaştı ve yedi yıl boyunca dünyanın ikinci sırada yer aldı.

Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum