‘Akıllı İmalat’ Çinli firmaları daha verimli hale getiriyor

0cf8f8_67a958c5b9da4306a3f236b446cfd48a_mv2.jpg

Çin Uluslararası Radyosu – Üst düzey bir yetkili Cuma günü yaptığı açıklamada, akıllı üretim sayesinde Çinli şirketlerin daha verimli hale geldiğini söyledi.

Telekonferans yoluyla açıklamalarda bulunan Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı Xin Guobin, “Akıllı teknolojileri kullanan firmalar üretim verimliliğini en az yüzde 30 artırırken işletme maliyetlerini ise yaklaşık yüzde 20 düşürdüklerini gördüler” dedi.

Bakanlık, son üç yılda, 30 ilde akıllı imalat alanında 206 pilot projeyi seçti. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Beijing’deki Foton Motor bunlardan biri. Şirketinin Genel Müdürü Gong Yueqiong imalat sürecini internet ile bütünleştirdikten sonra ürün araştırma ve geliştirme zamanından yüzde 30’luk tasarruf sağladıklarını açıkladı. Çin rekabet edebilirliği artırmak ve yeni büyüme ivmesi yaratmak için imalat sektörünü akıllı hale getiriyor. Çin’in uzun vadede rekabetçi üstünlüğünü korumak için sanayisinde teknoloji temelli bir yapısal dönüşümün gerekli olduğunun farkında.

Çin hükümeti böyle bir teknolojik dönüşüm için   “Made in China 2025” stratejisini oluşturmuştu. Akıllı imalat teknolojilerinin üretimde daha fazla kullanılmaya başlaması China 2025 inisiyatifinin meyvelerini verdiğinin bir göstergesi. Akıllı imalat teknolojilerinin yaygınlaşması  “yeni normal” olarak adlandırılan dönemde Çin’in daha yavaş fakat daha kaliteli bir büyümeye sahip olması için ivme yaratacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum