“ABD’nin Xinjiang’a mantıksız yaptırımları zorbalıktır”

news_1ba0441d6de6e15cff91056b3d417c33-750X422.jpg

Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Ticaret Müdürlüğü Başkan Yardımcısı Asihaer Tursun, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) “işçileri zorla çalıştırdıkları” bahanesiyle Xinjiang’daki bazı işletmelere yaptırım uygulamasını şiddetle kınadıklarını söyledi.

Dün Xinjiang’daki istihdam sorunu üzerinde demeç veren Tursun, ABD’nin yaptırımlarına tabi tutulan Xinjiang’ın Aksu, Changji ve Hotan gibi bölgelerinde yer alan işletmelerin yasalar doğrultusunda faaliyet gösteren özel işletmeler olduğunu belirtti. Bu işletmelerin yerel halkın yoksulluktan kurtarılmasına fırsatlar sağladığına işaret eden Tursun, söz konusu işletmelerde çalışan personelin işinden memnun olduğunu ve zorla çalıştırma durumunun bulunmadığını belirtti.

ABD’nin ilgili birimlerinin ne gerçekleri araştırmaya kalkıştığını ne de ilgili işletmelerin personeliyle temas kurduğunu anlatan Tursun, Washington’un Xinjiang’lı işletmelere yaptırım uygulayarak uluslararası ticaret kurallarını zedelediğinin altını çizdi. Tursun, küresel endüstri ve tedarik zincirlerine zarar veren Washington’un ilgili girişimlerinin apaçık zorbalık olduğunu vurguladı.

İlgili işletmelerin yasal yollarla kendi çıkarlarını korumasını desteklediklerine işaret eden Tursun, Washington’a gerçeklere saygı göstererek ön yargılarını bir kenara bırakıp yaptırımları kaldırma çağrısında bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum