ABD’nin ticaret savaşını tırmandırması çözüme yarar sağlamıyor

CİN-ABD.jpg

ABD hükümeti dün, hem yurt içinden hem de yurt dışından tüm tepkilere rağmen, Çin’den ithal edilen 200 milyar dolar tutarındaki ürünlere 24 Eylül’den itibaren yüzde 10 ek gümrük tarifesi uygulayacağını ve Çin’e karşı başka tedbirler de alacağını açıkladı. Çin Ticaret Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada ise, Çin’in ABD’nin ek gümrük vergisi kararını yürürlüğe koymasından derin esef duyduğu açıklandı. Bakanlığın açıklamasında ayrıca, “Çin’in kendi çıkarları ve küresel serbest ticaret düzenini korumak için karşı tedbirler almak zorunda kaldığı” duyuruldu.

ABD’nin söz konusu izan dışı kararı, Çin-ABD ticaret savaşının tırmanmasına neden olacak. Oysa ABD, daha birkaç gün önce Çin’i yeni tur ekonomik ve ticari istişareye davet etti ve Çin de bu daveti olumlu karşıladığını açıkladı. ABD’nin şimdi aniden 200 milyar dolar tutarındaki Çin menşeli ürünlere ek tarife uygulayacağı tarihi açıklamasının ardında, Çin’e baskıyı sürdürerek, pazarlık masasında daha avantajlı bir konumda olmayı amaçladığı gerçeği yatıyor.

Çin, bu karara ilişkin yaptığı açıklamada, ABD’nin ek tarife uygulamakta ısrar etmesinin taraflar arasında yapılacak istişarelere yeni belirsizlikler getirdiğine işaret etti. ABD’ye söz konusu girişimin yol açabileceği kötü sonuçların farkına varma çağrısı yapılan açıklamada, ABD’nin güven verici önlemler alarak hatasını zamanında düzeltmesi talep edildi.

Karar ABD’yi daha çok etkileyecek

Aslında ABD sözünde dursa da, durmasa da, Çin işlerini en iyi şekilde yapacak güce ve azime sahip. Çin, ülkenin ve halkın temel hak ve çıkarlarını kararlılıkla savunacak, serbest ticaret ile çok taraflı sistemi de kararlılıkla koruyacak.

ABD tarafından açıklanan ek gümrük vergilerinin etkileri Çin’e değil, ABD’li tüketicilere olacak. Bloomberg’te yayınlanan makalelerde de belirtildiği gibi, Noel Bayramı yaklaştıkça ABD’nin Çin ürünlerine karşı başlattığı bu yeni saldırı ABD’lileri “baştan ayağa” etkileyecek. Dolayısıyla ABD’deki ticaret odaları ile perakendeciler birliğinden temsilciler ve ticaret uzmanları, hükümetin “zararlı gümrük uygulamaları”na karşı çıkıyor.

Çin, karşı önlemler alacak

Çin, Ağustos ayı başında, ABD menşeli yaklaşık 60 milyar dolar değerindeki ürünlere değişik ek gümrük vergileri uygulayacağını açıklamıştı. Çin hükümetinin soğukkanlılığını gösteren bu önlem, ABD’li vatandaşlara ve işletmelere yönelik etkileri azaltmayı hedefliyor. Bununla beraber, Çin ayrıca, ABD’nin girişimlerine göre, başka karşı önlemler alma hakkını da elinde saklayacağını belirtmişti.

Çin’in ticari bağımlılığı azalıyor

Çin ticaretinin diğer ülkelere yönelik bağımlılığı, yılın ilk yarısında yüzde 33,7’ye ve bunlar arasında ABD’ye yönelik bağımlılık da yüzde 4,6’ya kadar düştü. Demek ki Çin’in ekonomik büyümesi daha çok yurtiçi tüketime ve yatırıma dayanacak. Bunun yanı sıra, 1 milyar 400 milyon nüfuslu devasa bir piyasa ile dünyanın en kapsamlı sanayi kategorilerine sahip olan ve kararlı bir dışa açılma ve reform politikası izleyen Çin, her türlü dış darbeleri göğüsleyebilecek güçte.

Trump, ABD Başkanı olarak, ABD’nin işçileri, köylüleri, çobanları ile işletmelerinin ve devletin çıkarlarını korumanın kendi görevi olduğunu söylüyor. Trump bu konuda samimi ise, ABD’deki 150 endüstri birliğinin ticaret savaşına karşı olduklarını söylediği açık mektubu okumalı.

Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari faaliyetlerin özünde, karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç yatıyor. İşbirliği, her iki tarafın tek doğru seçimi olmalı. Trump gerçekten devletin, işletmelerin ve halkın çıkarlarını savunmak istiyorsa, mantıksız kararlarını bir an önce düzeltip, ticari anlaşmazlıkları müzakere yoluyla çözmek için samimiyet ve iyi niyet göstermeli.

Kaynak: CRI / Sheng Yuhong

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum