ABD’li valiler ticari gerginlikten kaygılı

Ekran-Resmi-2018-07-22-12.14.16.jpg

ABD Ulusal Valiler Derneği Yaz Toplantısı 19-21 Temmuz tarihlerinde Yeni Meksika Eyaleti’nde düzenlendi. Toplantıya katılan valiler, ticarette yaşanan sorunların müzakere yoluyla çözülmesini istediklerini dile getirdi.

Washington Valisi Jay Inslee, ticaret ortamında varolan gerginlik ve belirsizlik devam ettiği müddetçe, bundan sadece tarım sektörünün etkilenmediğini, ayrıca bütün sektörlerde aynı kaygının mevcut olduğunu söyledi.

Inslee, Washington’un ABD’de en büyük elma ihracatçısı eyalet olduğunu, ancak bazı ülkelerin Beyaz Saray’ın ek gümrük vergisi uygulamasına karşı aldıkları kararlar sonucunda, elma ihracat piyasasının azalmaya başladığını ifade etti. Inslee, sadece tarım değil, ayrıca Çin’e yönelik şarap ile sanayi ve imalat ürünleri ihracatından da kaygı duyduklarını ifade etti.

Colorado Valisi John Hickenlooper ise, belirsizliklerin yabancı sermayeye yönelik etkilerini gördüklerini söyledi. Hickenlooper, ihracatın yaklaşık yüzde 10’unun misilleme niteliğindeki bu gümrük vergisinden etkilenme riskiyle karşı karşıya bulunduğunu, ithalata bu şartlarda devam edilirse, belli miktardaki ithal ürünlerin doğal olarak daha pahalı olacağını kaydetti. Hickenlooper ayrıca, bu durumun yaratacağı belirsizlik ve uzun vadeli ekonomik ilişkilerin karşı karşıya bulunduğu sorunlarla kıyaslandığında, söz konusu sorunların önemsiz kaldığına işaret etti.

Çin piyasasının önemi birkaç rakamla şöyle anlatılabilir:

Çin, ABD’deki çoğu eyaletin en önemli mal ve hizmet ihracat piyasasından biri olarak, ABD’de 1 milyon istihdam fırsatı yarattı.

2008 yılı itibarıyla, ABD’nin 49 eyaletinin Çin’e yönelik mal ihracatında belirgin artış görünüyor.

Hizmet ticareti konusunda, 2007-2016 yılları arasında, ABD’deki bütün eyaletlerin Çin’e yönelik hizmet ihracatında üç haneli artış kaydedildi.

Örneğin Arkansas eyaletinin, geçen 10 yılda Çin ile yaptığı hizmet ihracatı yüzde 369 oranında arttı. Arkansas Valisi Asa Hutchinson, ticaretteki bu gerginliğin kaygıya yol açtığını, bu nedenle Arkansas eyaletinin ABD hükümetindeki ilgili kuruluşlarla temas kurarak Çin’le ticari işbirliğinin etkilenmesini önlemeye çalıştığını belirtti. Hutchinson, iki ülkenin yönetiminden de bazı tavizler vererek, bu konuda bir an önce çözüm bulmasını istedi.

Şu ana kadar ABD’deki 46 eyalet, Çinli şirketler için yatırım yeri oldu. ABD’deki Çin Ticaret Odası tarafından yapılan araştırmalara göre; Çin’den yapılan yatırımlar, ABD’de 200 binden fazla istihdam yarattı. Aynı zamanda ABD’nin Çin piyasasındaki payını arttırabilecek birçok kolaylıklar da bulunuyor.

Utah Valisi Gary Herbert ise, iki taraftan ticaret anlaşmazlığını çözmek için samimi bir yaklaşımla görüşmelerini istedi. Uluslararası ticaret sorunlarının, işbirliği, karşılıklı güven ve anlayış temelinde çözülebileceğine dikkat çeken Herbert, iki ülke arasında ortak noktaların bulunması durumunda, ortak kazanç elde edilebileceğini dile getirdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum