ABD’li devler “gizli çip” iddialarını yalanladı

applea-kasirgalar-icin-radyo-cipini-etkinlestir-cagrisi_2ced346.jpg

Çin’in ABD’li bazı şirketlerin ürünlerine gizli çip yerleştirdiği iddiaları yalanlandı.

Bloomberg Businessweek dergisinde kısa süre önce yer alan haberlerde, Çin’in istihbarat toplamak için 30 ABD’li şirketin ürünlerine mikroçipler gizlediği iddia edildi.

Söz konusu şirketler arasında yer alan Apple ve Amazon gibi devler, verdikleri yanıtlarda bu iddiaları net bir şekilde yalanladı.

Apple’dan yapılan açıklamada, şirketin son bir yılda kendi sunucularında kötü niyetli çipler veya donanımlarda manipülasyon izleri tespit etmediğine dikkat çekerek, şirketin bu konu üzerinde FBI gibi ABD hükümetine bağlı kuruluşlarla da hiçbir temasta bulunmadığı bildirildi.

Amazon ise yaptığı açıklamayla iddiaların gerçeğe aykırı olduğuna vurgu yaparak, şirketin kendi donanımlarında gizli çiplerin izine rastlamadığını duyurdu.

Açıklamada, Bloomberg’in Amazon ile ilgili haberlerindeki hataların artık hesaplanamaz boyutlara ulaştığı da belirtildi.

Öte yandan, Super Micro, AT&T ve Sprint ve Verizon gibi şirketler de birer açıklama yaparak, söz konusu iddiaları yalanladı.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada da Amerikan şirketlerinin “gizli çip” iddialarına dair beyanlarına kuşkuyla yaklaşmak için herhangi bir gerekçe bulunmadığı ifade edildi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum