ABD halkı için farklı bir bakış açısı

81218.jpg

China Global Television Network yayıncısı Liu Xin ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşı konusunda Fox’un programcısı Trish Regan’ın daveti üzerine Fox Business Network’da Beijing saati ile Perşembe sabahı bir canlı tartışmaya katılacak.China Daily gazetesinden Li Yang’ın konu ile ilgili yorumları şu şekilde:

Beijing’inticaret politikalarına yönelik sert eleştirilerde bulunan Trish Regan 14 Mayıs’taki programında, Çin’in fikri mülkiyet hırsızlığı yoluyla ABD’den her yıl 600 milyar dolar çaldığını iddia etti. 22 Mayıs’taki programında Liu,   600 milyar dolar tutarındaki tahminin bir sivil toplum kuruluşu tarafından ortaya konulan ve diğer hiçbir kurum tarafından onaylanmayan bir rakam olduğunu ve raporun ABD’nin bir yıl içindeki dünya çapında olası fikri mülkiyet kayıplarını belirttiğini işaret ederek yanıt verdi.

İki programcı arasında yapılacak planlanmış tartışma iki ülke arasında türünün ilk örneği olacak ve insanların dikkatini çekmiş durumda.

Programlarında ve sosyal medyadaki kişisel paylaşımlarında iki yayıncı, Çin ile ABD arasındaki ticari ilişkiler konusunda farklı anlayışlarına sahip olduklarını açıkça gösterdiler.

Görünüşe göre, her ikisi de programda görüşlerini değiştirmeyeceklerdir. Ancak bu tartışma, ABD’nin Fox News gibi güçlü ABD medyası sayesinde gölgede kalan ticari sürtüşmelerde komşuyu fakirleştirme politikası karşısında Çin’in tutumu hakkında dünyanın ve ABD halkının daha fazla bilgi edinmesine olanak sağlayacak.

Ancak görülmesi gereken daha büyük bir resim, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşının – ABD yönetiminin yapmaya niyetli göründüğü gibi büyüme devam ederse – dünya ekonomisine ağır bir darbe vuracağı ve ABD’nin de dâhil olduğu tüm ülkelere maliyeti olacak tedarik zincirlerinde yeniden yapılandırmalarını gerektireceği gerçeğidir.

ABD yönetiminin ticaret savaş planlarını meşru göstermek için uzun süredir telkin ettiği “sıfır toplamlı oyun” zihniyeti modası geçmiş ve zamanın ruhuna aykırıdır.

Umalım ki, Perşembe günü gerçekleşecek tartışma ABD halkının madalyonun başka bir yüzünün de olduğunu anlamasına yardımcı olabilsin.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum