KYK ne zaman açıklanacak?

5ba0d981ae78492188bb2dd5.jpg

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olan YurtKur sitesinde beklenen açıklama ne zaman yapılacak sorusu üniversite öğrencileri tarafından sorulmaya devam ediyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu 21 Ekim 2018 tarihinde burs başvurularının sona erdiğini açıkladı. Aradan 12 gün geçti. Kurumdan şu ana dek resmi açıklama yapılmazken, geçen sene başvurular ne zaman sona erdi, ne zaman açıklandı?

YurtKur geçen sene ne zaman açıkladı?

Geçen burs başvuruları 24 Ekim 2017 tarihinde sona erdi. YurtKur resmi web sitesinde sonuçlar tam 23 gün sonra, 16 Kasım 2017 tarihinde açıkladı. 21 Ekim’de sona eren başvurular 16 kurum tarafından inceleme altına alındı. YurtKur, resmi sonuç tarihini bu sebepten ötürü açıklamazken, 12 Kasım-16 Kasım 2018 tarihleri arası açıklanabilir.

CHP, gençlere kulak verdi: KYK borçları silinsin

Sonuçlar hangi sitede açıklanacak?

Üniversite öğrencilerin sabırsızlıkla beklediği sonuçlar için kurum iki web sitesi adresini gösterdi: YurtKur’un resmi web sites ve e-Devlet sitesi.

KYK burslar ne zaman veriliyor?

Kurum tarafından yapılan açıklama: İlk defa burs/ kredi alacak öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılı başı itibariyle (ekim) normal öğrenim süresince ödeme yapılmaktadır. Bu öğrencilere, T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6-10. günleri arasında ödeme yapılmaktadır.

Üniversite öğrencisi bursu kazandı, kaybetme durumu var mı?

Kurumumuzdan burs/öğrenim kredisi alan öğrencilerin başarı durumları YÖK Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden sorgulanmaktadır. Hazırlık sınıfı öğrencileri hazırlık sınıfını geçerek bir üst sınıfa başlamaları, diğer sınıflarda ise 4′ lük sistem üzerinden diploma notu 2 ve üzeri, 100’ lük sistem üzerinden diploma notu 53,33 ve üzeri olan öğrenciler başarılı olarak değerlendirilmesi hususu Kurum Yönetim Kurulu tarafından karara bağlanmıştır.

Diploma notu bu puanların altında kalan veya hazırlık sınıfını geçemeyen öğrencilerin bursu öğrenim kredisine dönüştürülmektedir.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum