İsveç’te başvurabileceğiniz burslar

isvec.jpg

İsveç’te uluslararası öğrencilere yönelik çok sayıda burs seçeneği mevcuttur. Bu burslar 3 farklı kurum tarafından verilir: İsveç hükümeti, ev sahibi kurum ve dış destek kurumları. Bu kurumlar tüm öğrenim seviyelerinde ve öğrenim alanlarının çoğunda çok sayıda burs imkânı sunar; bizler size yurtdışında öğrenim planlarınız konusunda yardımcı olmak adına en öne çıkan 3 bursa yer verdik.

İsveç Enstitüsü Öğrenim Bursu

2014/2015 öğretim yılında, yaş sınırı olmaksızın Yüksek Lisans programına kabul edilen ve öğrenim harcı ödeyen öğrenciler arasında toplam 550 burs dağıtılacaktır. Burs, öğretim programına göre verilir; dolayısıyla İsveç’te Eğitim internet sayfasında programınızın ilgili koşullara uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Bu bursu almaya hak kazanan öğrencilerin öğrenim harçlarının tamamı İsveç hükümeti tarafından ödenir ve aylık olarak öğrencilere 9.000 İsveç Kronu (1.388$) cep harçlığı verilir. Aynı zamanda bir seferlik olmak üzere 15.000 İsveç Kronu (2.314$) seyahat/ulaşım yardımı yapılır. Bursun dağıtımında entelektüel becerilere, liderlik potansiyeline önem verilir ve İsveç’te birbirinden çok farklı öğrencilerin öğrenimlerini tamamlamalarına imkân tanımak amaçlanır.

Bursu almaya hak kazandığınızda, İsveç Enstitüsü Geleceğin Küresel Liderleri Ağı’na – yüksek lisans mezunlarının fikir alışverişinde bulunabilecekleri ve profesyonel bağlar kurabilecekleri küresel bir ağ – katılmak üzere davet edilirsiniz.

Bu burs her yıl verilmektedir ve başvuru koşulları her yıl Şubat ayına doğru İsveç’te Eğitim internet sayfasında yayımlanır.

Uluslararası Üniversiteli Kadınlar Federasyonu (IFUW)

Bu uluslararası kuruluş, lisansüstü öğrenim gören bayan öğrencilere yıllık olarak maddi yardım ve hibe desteği sunar. Federasyon’a üye olmasanız dahi burs için başvuru yapabilirsiniz ancak bir işlem ücret ödemeniz gerekir. Öğrenim programınızın IFUW’un kadın haklarını savunma, eşitlik ve güçlendirme yönündeki görüşleri ile paralel olduğunu kanıtlayabilmeniz gerekir. IFUW, İsveç dahil 61 farklı ülke ile bağlantılı bir kuruluştur.

Burslar bir doktora programında ikinci veya sonraki yıllarda öğrenim gören öğrencilere verilir. Son başvuru tarihine kadar programınızın birinci yılını başarılı bir şekilde tamamladığınıza dair bir kanıt sunmanız gerekir. Başarılı olursanız, araştırma çalışmanızın 8-12 ayına kadar destek alabilirsiniz.

Diğer lisansüstü programlara kayıtlı veya lisansüstü seviyede belirli bir eğitim alan veya bağımsız bir araştırma yürüten öğrenciler bu bursa başvuru yapabilir. Burslar en az 2 ay süre ile verilir. Her bir başvuru döneminde 16-25 burs ve hibe dağıtılır ve bunların miktarı öğrenim programınızın ve yarışmanın içeriğine bağlı olarak değişir.

Başvuru formları ve prosedürleri hem burs hem de hibe desteği için aynıdır; öğrencilerin kendi ülkelerindeki IFUW merkezleri aracılığıyla başvuru yapmaları gerekir.

Rotary Derneği Kalkınmaya Yönelik Küresel Burslar (Rotary Foundation Global Grants for Development)

Rotary Derneği, önceden belirlenmiş 6 konu alanından birine odaklanan lisansüstü programlarda öğrenim gören öğrencilere burs desteği verir, bu konu alanları şunlardır: barış ve çatışma çözümü, hastalıkların önlenmesi ve tedavisi, su ve sağaltım, anne ve çocuk sağlığı, temel eğitim ve okur-yazarlık, ekonomik ve sosyal kalkınma. Program başına verilen minimum burs desteği 15.000$, maksimum ise 200.000$’dır. Eğer lisansüstü öğrenim programınız veya araştırma programınız 1-4 yıl arasında ise bu bursa başvurabilirsiniz.

Başvuru yapmak için, öğrenim görmeyi planladığınız programın nasıl, toplumun ihtiyaçlarına ilişkin olarak yukarıda bahsi geçen konulara odaklandığını kanıtlamanız ve çalışmalarınızı tamamladıktan sonra, bu alandaki uzun vadeli planlarınızın nasıl süreceğinizi özetlemeniz gerekir. Başvurular sürekli olarak değerlendirilmektedir, başvurunuzun işleme alınması 90 güne kadar sürebilir. Bu sebeple olabildiğince erken başvuru yapmalısınız.

Başvurunuz, en az biri İsveç’te bulunan, diğeri İsveç dışından olan Rotary kulübü tarafından desteklenmelidir. Başvuru yapabilmek için İsveç’te bir eğitim kurumuna kabul edildiğinizi kanıtlamanız gerekir.

 

Kaynak: Hotcourses

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum