Çin Bir Kuşak Bir Yol Girişimi Ülkelerindeki Öğrencilere Burs Verecek

cin-burs-bir-yol-bir-kusak.jpg

Yabancılar için Çince dil kursları artık birçok üniversite ve hatta Çin’deki ilkokullarda mevcut. Yaşanan hızlı ekonomik büyüme, artan sayıda yabancı öğrenciyi cezp etmiştir ve pek çok kişi Çin hükümetinin burslarından yararlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, 2016’da 205 ülke ve bölgeden 440.000’den fazla yabancı öğrenci Çin’de eğitim gördü.

Plana göre, Çin, Bir Kuşak bir Yol girişimi kapsamındaki ülkelerden gelen 10.000 yabancı öğrencinin Çin’de her yıl eğitim görmesine olanak tanıyan bir İpek Yolu bursu kuracak.

Bu burs programları yerel otoriteleri de harekete geçirdi. Bu kapsamda Pekin’deki yerel otoritelerin yaptığı açıklamaya göre, üniversitelerde 160 programda eğitim gören Bir Kuşak bir Yol girişimi kapsamındaki ülkelerden gelen öğrencilere 2020 yılına kadar burs verilecek. Burs programı, Aralık 2016’da belediye eğitim komisyonu ve finans bürosu tarafından ortaklaşa başlatıldı. Şu ana kadar, toplam 64 program burs kapsamına alındı ve yaklaşık 1100 öğrenci bu burslardan fayda sağladı. Burs için 2016’dan 2020’ye kadar her yıl 32 lisans ve lisansüstü program seçilecek. 2016’da, 23 üniversitenin 32 programı seçilirken 2017’de ise 32 üniversitenin 32 programı seçildi. Programlar, havacılık ve uzay, hukuk ile Geleneksel Çin Tıbbı gibi disiplinlerden oluşuyor.

Komisyon yetkilileri Bir Kuşak bir Yol girişimi kapsamındaki ülkelerinden üst düzey beceri sahibi daha fazla öğrencinin Pekin’de eğitim göreceğini ve Pekin ile bu ülkeler arasında daha fazla eğitim işbirliğinin kurulacağından umutlu olduklarını söylediler.     Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum