Yeni nesil ulaşım araçları yürüyen bilgisayarlar olacak

yeni-nesil-ulasim-araclari-yuruyen-bilgisayarlar-olacak_c0ff022.jpg

Bugün Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde başlayan “7. Bilgilendirme ve Ar-Ge Günleri”nde ilk gün oturumunda “Yeni Nesil Ulaşım ve Otonom Araçlar” başlığıyla sektör temsilcileri yeni nesil ulaşım araçlarıyla ilgili hazırlıkları, tasarımları, tüketici ve üretici eğilimlerini anlattı. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Rıza Yıldız’ın yönettiği panelde, Durmazlar Makina’dan Salih İbrahim Akın “Durmazlar Endüstri 4.0 uygulamaları”; Sirena Marine Mühendislik’ten Cihan Başkır “Motoryat Sektöründe Yeni trendler ve Sirena Marine Monohedro Karina Tasarımı”; TOFAŞ’tan Dr. İsmail Durgun “Geleceğin Otomobilleri”; ASELSAN’dan Serhat Dikyar “Elektrikli Araçlarda Güç ve Kontrol Teknolojileri” konuları hakkında konuşma yaptı.

Durmazlar Makina’yı temsil eden Salih İbrahim Akın, makine sektöründe 60 yıldır yer aldıklarını belirtirken, son 8 yıldır da raylı sistemler alanında üretim yaptıklarını belirtti. Akın, bugüne kadar 100 raylı araç ürettiklerini ve bunun 80’inin Bursa, 12’sinin Kocaeli, 8’inin Samsun’da kullanıldığını ve yakında da İstanbul içinde çalışmalara başlayacaklarını belirtti.

Enerji ve kaynakların doğru kullanımı için araçlara yol ve hava durumunu analiz eden fonksiyonlar üzerinde çalıştıklarını detaylıca anlatan Akın, geliştirilecek bu fonksiyonlar sayesinde ekonomik ve konforlu sürüş için aracın otomatik olarak yapılandırılacağını ve sürücüsünün bilgilendirileceğini sözlerine ekledi. Akın, ayrıca araçtaki yüz tanıma sistemleri sayesinde yolcuların yüzleri taranıp buluttaki güvenlik veri tabanı ile eşleştirilerek aranan kişilerin kolaylıkla tespit edileceğini de belirtti.

Geleceğin otomobili

TOFAŞ’ı temsilen konuşma yapan Dr. İsmail Durgun ise, son 20-30 yıldır otomobilin insan hayatında vazgeçilmez hale geldiğini ve endüstri 4.0’ı uygulayarak müşterilerin beklentileri ile uyumlu, özelleştirilmiş araçlar yapabilenlerin rekabette üstün olacaklarını belirtti.

Üreticilerin güvenli, farklı, fonksiyonel, ses seviyesi azaltılmış, az yakıt tüketen, çevreye daha az zararlı, hafif, plastik veya kompozitten üretilmiş, karbondioksit salımı azaltılmış, geri dönüştürülebilen maddelerden üretilmiş konsept araçlar üzerinde çalıştıklarını vurgulayan Dr. Durgun, “Otomotivde önümüzdeki dönemde değişimi en yakın ana konulardan biri karbondioksit salımı. Zorlayıcı yanı da var üstelik. Ama ne yazık ki 2020 yılında indirilmesi gereken seviyeye şu an çok uzaktayız. Ve firmaların ciddi cezalar ödemesi gerekiyor. O yüzden, pahalıya mal olsa bile bugün metal yerine kompozitle plastiği önümüzdeki yıllarda araçlarda daha fazla göreceğiz” açıklamalarında bulundu.

Cep telefonlarında olduğu gibi akıllı sistemlerin artık araçlar içinde de geçerli olacağını vurgulayan Dr. Durgun, “Geçmiş yıllara göre, bilgi üreten sensörler çok fazla olacak. Önümüzdeki yıllarda otomobiller adeta yürüyen bir bilgisayar olacak. Çünkü çok sayıda bilgi üretecekler ve dışardan alınan bilgiyi içeri aktaracaklar” ifadelerini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum