Yaşlanmak tarih oluyor!

older-woman-silver-hair.jpg

Bilim insanlarının tarihte FDA onayı alabilecek kadar gelişmiş ilk yaşlanma yavaşlatma yönteminde testlerin ilk aşaması başarılı oldu. Yapılan testlerde ortalama 76 yaşındaki kişilerin vücut zindeliğinde de önemli gelişmeler kaydedildi.

Yaşlanma bir dert olmaktan çıkabilir!

Mezenkimal kök hücrelerin donörlerin omur iliklerinden alınmasıyla uygulanabilen tedavide bu hücreler direkt olarak yaşlı ya da hasta kişinin vücuduna enjekte ediliyor. Enjeksiyonun ardından yaşlı kişinin kırılganlığının azaltılması hedefleniyor. Yani bu yöntemle yaşlanma tamamen durdurulamasa da, yaşlı kişilerin çok daha iyi bir sağlık durumu içerisinde olmaları sağlanabiliyor.

Yapılan açıklamaya göre üç aşamalı bir test sürecinin ilk aşaması başarıyla sona erdi. İlk aşamanın plasebo destekli deneylerinde ise gerçekten tedavi gören kişilerde önemli gelişmeler görüldü. Testin ikinci aşaması da yakında başlayacak.

İkinci aşamanın ardından çok geniş kapsamlı bir üçüncü aşama gerçekleştirilecek ve ardından da tedavi yöntemi, FDA onayını alabilmek için beklemeye başlayacak. Yaşlanmayı yavaşlatma konusunda önemli bir adım olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum