WIPO’ya göre Apple %50’yi aşan oranıyla akıllı telefon piyasasında lider

iphone-8-concept-slah-3.jpg

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (WIPO) bugün yayınladığı rakamlar, dünya genelinde, imal edilen ürünlerin değerinin üçte birinin markalaştırma, tasarım ve teknoloji gibi “maddi olmayan sermaye”den sağlandığını gösteriyor.

Örgüt, bugün Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında, şirketlerin ürünlerini üretmek için ne kullandıklarına dair çalışmasının özetlendiği bir rapor yayımladı. Rapora göre 2014 yılında maddi olmayan sermaye, 5 trilyon 900 milyar ABD Doları’nı buldu.

WIPO Genel Direktörü Francis Gurry, basın mensuplarına verdiği demeçte, “Maddi olmayan sermaye, gitgide bugünün küresel değer zincirlerinde firmaların kaderini ve servetini belirleyen unsur haline geliyor” dedi.

Raporda, tüm imalat faaliyetlerinde maddi ve maddi olmayan sermaye ile iş gücünden ne kadar gelir elde edildiği incelendi. Ayrıca, küresel ekonomik çıktının çeyreğini kapsayan raporda, kahve, güneş panelleri, akıllı telefonlar, uluslararası ticaret istatistikleri ve şirket verileri üzerine vaka incelemeleri yapıldı.

Raporda, Apple’ın yüzde 57, Samsung’un ise yüzde 25’lik oranlarla yüksek kaliteli akıllı telefon piyasasında egemen konumunda olduğu belirtildi. Bu kategoride başlıca maddi olmayan varlıklar teknoloji, yazılım ve donanım tasarımı ile markalaşmayı içeriyor.

Rapora göre, Apple’ın 819 ABD Doları’na sattığı her iPhone 7’nin satış bedelinin yüzde 42’si şirkete gidiyor. Bu da sektörde maddi olmayan sermayenin yüksek getiriler sağlayabileceğine örnek oluşturuyor.

WIPO’nun raporunda, Huawei ile Samsung’un nispeten düşük tüketici fiyatları ve satış hacmine karşın, yüksek kaliteli akıllı telefon modelleriyle önemli ölçüde değer kazandığı ifadesi de yer aldı.

WIPO’nun başekonomisti Carsten Fink, Çin’in öne çıktığı sektörler hakkında bilgi verdi. Fink, “Çin, küresel değer zincirlerine girebildi, bunu en çarpıcı şekilde fotovoltaik sektöründe görüyoruz. Bir de Huawei ve diğer şirketlerle akıllı telefonlarda da Çin ön sıralarda yer alıyor” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum