Lise öğrencilerinden insansız kara aracı ’Porsuk’

lise-ogrencilerinden-insansiz-kara-araci-porsuk_e040464.jpg

Konya’da lise öğrencileri, askeri alanda ve arama kurtarmada kullanılabilecek 8 tekerlekli insansız kara aracı ‘Porsuk’u üretti.

Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde görevli Makine Teknolojileri Öğretmeni Ali Demir ve 4 lise öğrencisi, teröristlerin şehirlerde kazdıkları hendekler sonrasında askeri alanda kullanılabilecek kara aracı üretmeye karar verdi. Bunun üzerine ekip, 8 ay süren çalışmanın ardından her türlü arazi koşulunda hareket edebilen 4.5 kilogram ağırlığında, canlı görüntü aktarımı yapabilen ‘Porsuk’u üretti. İnsansız kara aracı Porsuk, saatte 3.5 kilometre hızla hareket edebiliyor.

“7 bin lira gibi bir maliyete bunu yaptık”

Porsuk hakkında bilgi veren Makine Teknolojileri Öğretmeni Ali Demir, kara aracı Porsuk’u okul atölyesinde tasarladıklarını söyledi. Porsuk’un 7 bin liraya mal olduğunu ifade eden Demir, “Biz öğrencilerle oturup ne yapalım diye düşünürken böyle bir insansız kara aracı yapmaya karar verdik. Yola çıkışımızda özellikle askeri operasyonlarda hendek savaşları gibi askeri operasyonlarda askerin giremeyeceği dar yerlere ve özellikle bina içlerine girip orada gerekirse gözden çıkarılıp infilak ettirilebilecek ve başarı sağlanacak bir kara aracı üzerinde düşündük ve neticede ‘Porsuk’ ortaya çıktı. Porsuk’un özelliği şudur; birincisi çok hafif ve boyutlarına göre çok büyük engellerden aşabiliyor olması, maliyetinin düşük olması. Biz 7 bin lira gibi bir maliyete bunu yaptık. Bu yüzden de gözden çıkarılabiliyor olması, yani bir asker onu gönderip ya patlayıcı koyup geri çağırabilir. Eğer öyle bir durum yoksa orada patlatabilir. Ya da bir mayın aramasını düşünün, mayın aramasında mayın tarlasına sokulabilir veya sivil amaçlı arama kurtarmada kullanılabilecek bir araçtır” şeklinde konuştu.

“Yer şekillerine uyum sağlayarak hareket edebiliyor”

Araçta bulunan 8 tekerin ayrı çekim gücü olduğunu söyleyen Demir, “Üzerinde üç eksen çalışabilen 360 derece yine atölyemizde imal edilen bir kamera beşiği var. Bu sayede görüntüyü canlı olarak kullanıcıya aktarabilir, gerekirse kayıt yapılabilir ve bu sayede de son derece ergonomik ve ucuz maliyetli ama bir o kadar da kullanışlı bir kara aracı tasarlamış olduk. Kara aracımızın özellikle yürüyen mekanik aksamı bize özel tasarlanmıştır. Bunun da özelliği paletli araçlara göre yürüyen mekanik aksamının tamamen hareketli olması, yer şekillerine uyum sağlayarak hareket edebiliyor olması. Bütünleşik bir yapı değil, hareketli bir yapı, 8 tane tekeri var. 8 tekerinden ayrı çekim gücü var. Yani bir zeminde herhangi bir tekerin tutması onun hareket etmesi için yeterlidir. Bu yüzden son derece esnek ve kullanışlı bir araçtır. Tamamen okulumuzda tasarlandı ve üretildi” şeklinde konuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum