iPhone Xs Max 2 katı fiyatına satılıyor!

5bad19c6ae78490e2402fcfe.jpg

Hatırlanacağı üzere Apple 12 Eylül’de gerçekleştirdiği etkinlikte yeni nesil iPhone modellerini tanıtmıştı. Yaklaşık olarak 10 gün süren ön sipariş sürecinin ardından iPhone Xs ve iPhone Xs Max geçtiğimiz hafta sonu raflardaki yerini aldı. Telefonların satışa sunulmasıyla birlikte, Apple’ın bu iki cihaz hakkında bahsetmediği gerçekler de bir bir ortaya çıkmaya başladı

Apple’ın 999 dolar ve 1099 dolar başlangıç fiyatlarıyla satışa sunduğu iPhone Xs ve iPhone Xs Max hakkında en çok merak edilen detaylardan birisi de bu iki cihazın Cupertino merkezli şirkete kaça mal olduğuydu.

 Geçtiğimiz günlerde iPhone Xs ve Xs Max için bir maliyet tablosu çıkarılmıştı. Fakat bu tablo sadece bileşenlerin fiyatını gösteriyordu. Yani bu fiyat içerisine montaj gibi masraflar dahil değildi.

Şimdi ise IHS Markit tarafından yayınlanan rapor sayesinde, iPhone Xs Max’ın Apple tam olarak ne kadara mal olduğunu biliyoruz. Analiz şirketi tarafından yayınlanan rapora göre iPhone Xs Max’ın montajı da dahil olmak üzere Apple’a maliyet 390 dolar. Yani iPhone X’ten sadece 20 dolar daha fazla. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz sene satışa sunulan iPhone X’in maliyeti montaj dahil 370 dolar olarak açıklanmıştı. Daha büyük OLED ekranı, A12  Bionic yonga seti ve daha büyük bataryasına karşın Xs Max’ın selefinden yalnızca 20 dolar daha pahalıya mal olması şaşkınlık yarattı. Görünen o ki Apple parça tedariki konusunda Samsung ve diğer firmalarla sıkı bir pazarlığa girişmiş. Nitekim bu pazarlığın meyvelerini de şimdi topluyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum