İnsan hücresi maymun embriyosuna enjekte edildi

1564895255268-image.jpg

Bir araştırma merkezinde hayvan-insan karışımı üretilmesi için adımlar atıldı. İnsan hücresinin maymun embriyosuna aktarılmasıyla yapılan deney pek çok ‘etik’ tartışmayı beraberinde getirdi. Deneyin yasal sorunlarla karşılaşmamak için Çin’de yapıldığı öğrenildi. Deneyin temel amacının hayvanlarda insandakine uygun organ geliştirilmesi ve organ naklinin önünün açılması.

The Guardian’ın aktardığı, İspanya gazetesi El Pais’te yer alan habere göre, Salt Enstitüsü’nden Profesör Juan Carlos Izpisúa Belmonte liderliğinde yapılan araştırma insan ve maymundan bir ‘kimera’ yaratılmasını amaçlıyor.

Kimera nedir?

Kimera, Yunan mitolojisinde tek bir vücutta çeşitli canlıların kimi uzuvlarına sahip, ağzından ateş püskürten yaratık. Genellikle yaratığın bir başı aslan, bir başı keçi, gövdesi aslan ve kuyruğu yılan olarak tasvir edilir.

Bilim insanları, insanda yer alan organların bir gün hayvanların içine yerleştirilebileceğine inanıyor. Bunun başarılması için yetişkin bir insandan alınan hücrelerin yeniden programlanması ve başka bir cinsin embriyosuna yerleştirilmesi gerekiyor.

Izpisúa Belmonte ve başka bilim insanları daha önce insan hücresi barındıran domuz embriyosu ve koyun embriyosu üretti fakat yerleştirilen hücre sayısı oldukça azdı.

İnsan-maymun birleşimi bir canlının üretimine dair bilgi ise az çünkü araştırmayı yürüten Izpisúa Belmonte ve ekibi açıklama yapmayı reddetti.

 

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum