Huawei, Samsung ve Apple’ı geride bıraktı

huawei_logo_ces_reuters_1495526587510.jpg

(SABAH, Emre Çetinkaya) – Kantar Worldpanel, Çin akıllı telefon pazarına ait yeni raporunu paylaştı. Listeyi 5 telefon domine ederken, Samsung’un gerilerde kalması dikkat çekti.

Kantar Worldpanel, Ağustos-Ekim 2017 dönemine ait akıllı telefon pazarı raporunu yayınladı. Verilere göre, Huawei, Xiaomi, Apple, vivo ve Oppo, Çin’deki satışların % 91’ini oluşturdu. İlk 5’in sıralaması da bu şekilde zaten. Aynı raporda, iPhone X’in bu dönemde gecikmesinin nedeniyle Apple’ın da gerilemesine sebep vermiş olabileceği söylendi..

Çin’de, çevrimdışı mağazalarında cihazlarını satan yerel şirketler Huawei, Oppove vivo hüküm sürüyor diyebiliriz. Öte yandan Xiaomi çevrimiçi anlamda en başarılı şirket gibi görünüyor ve çevrimdışı talebe ayak uydurabilmek için aynı anda birden fazla mağaza daha açtı.

Kantar analisti Dominic Sunnebo ayrıca “Meizu, LeTV, Coolpad, ZTE ve Lenovo gibi Çinli markaların da bir zamanlar Xiaomi ile aynı yörüngede olduğunu ancak bir zamanlar sonra sahip oldukları ivmelenmenin aniden durduğunu ve irtifa kaybettiklerini söylüyor. Samsung’un performansının da çok düştüğünü ve pazar payının sadece % 2.2’sini elde ettiğini belirtti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum