Hasar tespit teknolojisinde ODTÜ & Teknokent adımı

Destroyed_building_in_Muzaffarabad_after_the_earthquake_2005.jpg

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü ve Teknokent’teki bir firmanın iş birliğiyle geliştirilen proje sayesinde, binaların hasar görüp görmediği depremden birkaç dakika sonra cep telefonlarına mesajla iletilecek. ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Türer, Binalar için Gerçek Zamanlı Afet İzleme ve Değerlendirme Sistemi projesi hakkında bilgi verdi.

Bu projeyi ODTÜ’de Teknokent ve doktora öğrencileriyle hazırladıklarını söyleyen Türer, ODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünde geliştirdiğimiz bu teknikle bir deprem olduktan hemen sonra, dakikalar içerisinde binanızın hasar görüp görmediğini cep telefonunuza SMS olarak alabiliyorsunuz, bu dünyada bir ilk. açıklamasını yaptı.

Geliştirilen sistemle, sensörlerin yerleştirildiği binada, deprem olduktan hemen sonra, olası hasarın, ölçüme bağlı olarak çok hızlı bir şekilde belirlenebileceğini kaydeden Türer, binada hiç hasar yoksa 5 dakika içinde vatandaşların cep telefonuna Bina durumu: Yeşil seviye mesajı geleceğini söyledi.

Binada hasar olması durumundaysa Bina durumu: Kırmızı seviye mesajı iletileceğini belirten Türer, mesajda kişilerin hangi çıkışları kullanması gerektiği ve tavsiyelerin de yer alacağı bilgisini verdi.

Prof. Dr. Türer, Böylece deprem olan bölgedeki vatandaşlarımız binalarını kullanmaya devam edip etmeyecekleri konusunda anında bilgiye sahip olacaklar. Binasının hasar gördüğünü ya da görmediğini dakikalar içerisinde öğrenecek, böylece geceyi dışarıda geçirmek, arabaların içinde yatmak gibi sorunlarla karşı karşıya olmayacaklar. Eğer hasar gördüyse de tekrar binalarının içine girmeyecekler. diye konuştu.

(Teknolojioku.com, Berk İşçimen) 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum