Google’a ‘kürtaj karşıtı’ tepkisi!

googlea-aramalarda-kurtaj-karsiti-merkezleri-cikariyor-tepkisiyiSWlGUBmE-7PZdSywdIUA.jpg
Dünyaca ünlü arama motoru Google’da, ABD üzerinden kürtaj araması yapıldığında kürtaj karşıtı merkezlerin ön planda çıktığı iddia edildi.

ABD’de arama motoru Google’a ‘kürtaj’ tepkisi geldi. Kullanıcıların ‘Nerede kürtaj yaptırabilirim?’ sorusuna Google’ın harita uygulaması Google Maps üzerinden çoğunlukla kürtaj karşıtı danışmanlık hizmeti veren aile merkezlerinin ön plana çıkarıldığı iddia edildi.

Kürtaj karşıtı bu merkezlerin birçoğunun kadınları hamileliklerini sürdürmeleri için kasıtlı olarak yanlış bilgilendirdiği, kürtajın göğüs kanserine neden olabileceği gibi bilimsel dayanağı olmayan yanlış yönlendirmeler yaptıkları belirtildi. Bazıları eyalet yönetimleri tarafından da desteklenen bu tip merkezlerin varlıkları ABD’deki kadın hakları grupları tarafından sık sık protesto ediliyor.

Kadın aktivist gruplarından Center for Reproductive Rights’ın avukatı Molly Duane, Google’un kürtaj aramalarında bu merkezleri de göstermesine tepki göstererek: “İnternet, insanların aradıkları konu hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamalı, onları aldatmaya yönelik seçenekler sunmamalı” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum