Elon Musk’tan “yakın zamanda telepati mümkün” açıklaması

elon-musk-AI-04-17-01-1.jpg

SpaceX şirketiyle uzay taşımacılığında ve Hyperloop kara taşıma sistemiyle yeni bir dönem başlatan Elon Musk, yapay zeka konusunda tekrar uyardı. Yapay zekanın insanlık için en büyük tehlike olabileceğini tekrar belirten Musk, bu sefer insanlığın hayatta kalma şansını açıkladı.

Musk’a göre, yapay zekaya sahip robotlara karşı insanlığın hayatta kalma şansı %5 veya %10. Musk geçtiğimiz aylarda yapay zekanın insanoğluna hükmetmesini engellemek için kolları sıvamıştı. Teknolojik ilerlemenin bir sonucu olarak yapay zekanın insanoğluna hükmedeceği kehanetini defalarca farklı zamanlarda dile getiren Musk, bunun çözümünün insanların da yapay zeka gibi bir beyin yapısından geçtiğini daha önce defalarca dile getirmişti.

Musk, insanların yapay zeka gibi bir beyin yapısına sahip olmasını mümkün kılmak adına Neuralink isimli şirket kurarak araştırmalarına başladı. Daha önce bu iddiaları doğrulayan Musk’ın bu projesinin tek amacı insanların doğrudan beyinlerindeki yapay sinir ağları ile bilgisayar ve diğer elektronik cihazları yönlendirebilecek bir teknoloji geliştirmek. Musk’ın söylediğine göre, şirket 4 yıl içinde hedefe ulaşmak için yoğun bir mesai harcıyor. Musk’ın en ilgi çeken iddiasıysa bu teknolojinin bilim kurgu filmlerini aratmayacak telepatinin de önünü açacağı.

(Teknolojioku.com, Berk İşçimen) 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum