Çin’in gelişen inovasyon odaklı ekonomi sektörleri, küresel büyüme için ilham kaynağı sunuyor

5-turkiye-inovasyon-haftasi-basladi-inovasyon-9047591_7771_o.png

Ulusal İstatistik Bürosu (UBS) verilerine göre, Çin güçlü tüketim, hizmetler ve  inovasyon temelli yeni ekonomik sektörlerin desteği ile 2017 yılının ilk yarısında birçok ekonomiden daha iyi performans gösterdi.

Yeni rakamların gösterdiği sonuçlara göre 2017 yılının ilk altı aylı döneminde; inovasyon Çin ekonomisinin kilit bir unsuru haline geldi ve yüksek teknoloji ve ekipman imalatı sektörleri yılın ilk yarısında sırasıyla yüzde 13,1 ve yüzde 11,5 oranında büyüdü, ayrıca çevrimiçi satışlar % 28.6’lık bir artışla 2.37 trilyon yuan’a (yaklaşık 350 milyar ABD doları) yükseldi.

Çin ekonomisi, teknolojik ilerleme ve yenilik arayışı açısından küresel bir modele dönüşmektedir. Kronik yorgun bir küresel ekonomi karşısında, ancak inovasyon istikrarlı ve tatmin edici bir gelişmenin anahtarı olabilir. Bu nedenle, Çin’in yeniliği teşvik etme önerisi küresel onay aldı. BM Genel Kurulu, Nisan ayındaki bir kararla Çin’de yenilik fikrini onayladı ve bunun herkes için fırsatlar ve iş yaratmak için çok önemli olduğunu açıkladı. Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen son G20 zirvesinde, Çin’in Zhejiang Eyaletindeki Hangzhou’daki bir önceki G20 zirvesindeki derinlemesine ve yüksek seviyeli tartışmaların sonucu olarak bir dijital ekonomi oturumu düzenlendi.

İnovasyon Çin’in diğer bazı ülkelerle ikili işbirliğinde de yeni bir anahtar sözcük haline geldi. Yılbaşında, Çin ve İsviçre stratejik bir yenilikçi ortaklık kurmayı kabul ettiler. Mart ayında Çin ve İsrail inovasyona odaklanan bir ortaklık içinde olduklarını duyurdular ve Haziran ayında Çin ile Almanya yenilik konusunda işbirliğini güçlendirme kararı aldılar.

Çin’in politika tasarımı yoluyla yeniliği teşvik etme uygulaması, iş ekosistemini yenilik için sürekli optimize etti ve göz alıcı sonuçlar verdi. Resmi rakamlara göre, 2016’da, Çin’de yürürlüğe giren Çinli patentlerin sayısı bir milyonu geçti ve ekonomik büyümeye bilimsel ve teknolojik ilerlemenin katkısı yüzde 56.2’ye yükseldi.

Davos Forumu’nun kurucusu Klaus Schwab son zamanlarda Çin’in  “dördüncü endüstriyel devrimi yönetme” konusunda daha da önemli bir güç haline geldiğini dünyaya gösterdiğini belirtti. Çin, inovasyon için yeni alanlar keşfetmek konusunda emin adımlarla ilerliyor ve ayrıca Çin teknolojisi ve yaratıcılığı ile ekonomiyi canlandırmada deneyimlerini dünyanın geri kalanıyla paylaşmaya hazır bulunuyor.

Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum