Çin uzayda karanlık maddenin gizemini araştırıyor

EventHorizonpic_web_1024.jpg

Çin Uluslararası Radyosu – Bilim insanları, 30 Kasım Perşembe günü, karanlık maddenin varlığını kanıtlayabilecek kozmik ışınlar bulduklarını açıkladılar. Karanlık madde, evrenin dörtte birini kapladığı sanılan henüz gizemi açıklanamamış bir madde.

Muhtemelen bilinmeyen atom altı parçacıklardan oluşan karanlık madde, teleskopla görülemiyor; ama varlığı, uzaydaki diğer nesneler üzerindeki -çekim gücü gibi- etkilerden saptanabiliyor.

Pekin’in 2 yıl önce uzaya fırlattığı ilk astronomik araştırma uydusu 1,5 milyon kozmik ışın elektron ve protonu saptadı. Bu, daha önce yapılamamış ölçüm, tuhaf olarak, düşük enerjili ışınlar buldu.

Çin Bilim Akademisi Başkanı Bai Chunli, bu konudaki bir brifing seansında, “Bu yeni ve hiç görülmemiş olgu, önemli bir buluşun ilk adımı olabilir” dedi.

DAMPE (The Dark Matter Particle Explorer) adlı proje çerçevesinde Jinquan uydusu, 20 yıl süren bir çalışmanın ürünü olarak, 2015 sonunda fırlatılmıştı. Şu anda Jinquan, araştırmacılar için sürekli veri topluyor.

DAMPE’nin henüz üç yıllık işleme süresi de dikkate alındığında toplam 10 milyardan fazla kozmik ışın kaydetmesi bekleniyor. Söz konusu proje, sayısı yüzü aşan Çinli, İsviçreli, İtalyan akademisyen, öğrenci ve teknisyenin işbirliği ve devletin finanse ettiği Çin Bilim Akademisi fonlarıyla yürüyor.

Pekin, 2016-2020 arası beş yıllık plan bağlamında, bilimsel araştırma için her yıl yüz milyarlarca dolarlık yatırım yapıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum