CERN: Dünya aslında olmamalıydı

CERN.jpeg

CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi)’de dünyadaki en seçkin bilim insanları hala evrenin neden ortaya çıktığı anda kendini yok etmediğini bulmak için çabalıyor. Araştırmacılar son yaptıkları çalışmada ilginç bir sonuca vardı.

Araştırmanın yazarı Christian Smorra, ‘Gözlemlerimizin tamamı, madde ve antimadde arasında tam bir simetri buluyor, bu nedenle evren aslında mevcut olmamalı’ açıklamasında bulundu.

Araştırmacı ekibin madde ve antimadde arasında simetri bulması demek, tıpkı matematikte doğru ve yanlışların birbirini götürmesi gibi bir şey. Yani aslında ortada hiçbir şey kalmamalı. Fakat evren ve biz hala var olduğumuza göre bu ne demek?

Smorra onu da şöyle açıklıyor: ‘Asimetri burada bir yerde var olmalı ama biz sadece farkın nerede olduğunu anlayamıyoruz. Simetri kırılmasının kaynağını bulmaya çalışıyoruz.’

Şu anki bilgi seviyemize göre evren aslında olmamalı diyen Smorra, dünyanın en seçkin bilim insanlarıyla çalışsa dahi henüz yeterince bilgi sahibi olamadıklarını itiraf ediyor.

Evren ve yaşam hala var olduğuna göre şu anki bilgi seviyemiz yetersiz demektir. Madde ve antimadde arasındaki asimetrinin nerede olduğunu tespit edecek bilgi ve teknolojiye sahip olduğumuz zaman evrenin nasıl var olduğunu anlama konusunda daha da fazla aşama kaydedeceğiz.

Antimadde’nin evrende neredeyse bulunamaz olması ve üzerinde deneysel çalışmalar yapılamaması bilim insanlarının bu konuda elini kolunu bağlıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum