Bilim insanları anlattı: Hava kirliliğinden nasıl korunulur?

812018201725.jpg

Sıcak yaz günlerinde trafik kirliliği ve diğer emisyonlar güneşte yayıldığından, hava kirliliğinde ani artışlar meydana gelebilir.

Bilim insanlarına göre hava kirliliği en büyük sağlık problemleri listesinde yerini alıyor zira hava kirliliğinden kaçış yok çünkü nefes almama seçeneğimiz yok. Öte yandan çoğumuz havayı daha temiz hale getirecek güce sahip olmasak da bireylerin kendilerini korumak için yapabilecekleri bazı şeyler var.

Uzmanlar, seyahat ve egzersiz rotalarını değiştirmek, hava temizleyiciler edinmek ve evde ateş yakmamayı seçmek gibi yöntemlerin her mevsimde hava kirliliğine maruz kalma ihtimalini azaltabileceği görüşünde birleşiyor.

King’s College London’ın Çevresel Araştırma Grubu Direktörü Frank Kelly, “Her şey temelde farkındalıkla ilgili. Hava kirliliğine en çok nerelerde maruz kaldığınızı bilmeniz ve sonrasında korunmak için önlemler alabilmeniz gerekir.” diyor. Bu, başta çocuklar, yaşlılar ve kalp veya ciğer rahatsızlığı olanlar başta olmak üzere kirli havanın etkilerine karşı en hassas kişiler için çok daha önemli.

Hava kirliliğinin zararları oldukça fazla. Hava kirliliğine maruz kalan kişilerin sadece nefes alma problemleri değil, aynı zamanda kalp krizi, felç, kanser, demans, erken doğum ve daha birçok sorun yaşama ihtimali olduğuna dair sayısız kanıt var. Ayrıca kirli hava, kişilerin yaşam süresini de kısaltıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde hava kalitesi, 1970 yılında çıkarılan Temiz Hava Yasası’nın ardından önemli ölçüde iyileşmiş olsa da kirli hava her yıl 100.000’den fazla Amerikalının hayatını kaybetmesine neden oluyor.

İşte, hava kirliliğinin olumsuz etkilerine karşı kendinizi ve ailenizi korumak için yapabileceğiniz bazı şeyler:

ROTANIZI DEĞİŞTİREREK HAVA KİRLİLİĞİNDEN KORUNABİLİRSİNİZ

Son yıllarda hava kirliliğinin yerel değişimleri üzerinde çalışma yapan araştırmacılar, aynı şehir içinde (ki hatta aynı mahalle içinde bile) bireylerin, yaşadıkları yere ve gün içinde gittikleri yerlere bağlı olarak farklı miktarlarda hava kirliliğine maruz kaldıklarını belirlediler.

Buna bağlı olarak Columbia Üniversitesi’ndeki Mailman Halk Sağlığı Okulu’nda Çevre Sağlığı Profesörü olan Darby Jack, gün içinde bulunulan lokasyonlardaki hareketlerde bazı değişiklikler yapmak maruziyeti büyük ölçüde azaltabilir görüşünde. Örneğin hava kirliliğinin çok olduğu bir bölgede egzersiz yapmak, ciğerlere daha fazla hava çekmek anlamına geldiği için, kirli bir yerde spor yapmaktansa lokasyonu değiştirmek, kirli yerlerde egzersiz yapmamak çok daha sağlıklı olacaktır.

Kelly de, çok işlek yollar yerine o yolun bir blok ötesinde bir rotadan gitmenin bile hava kirliliğine maruz kalma oranını yarı yarıya indirebileceğine işaret ediyor.

Rota seçimi yayalar için olduğu kadar sürücüler için de oldukça önemli çünkü egzoz dumanları arabanın içinde yoğunlaşabiliyor. Hatta Kelly, “bir gaz odasına” benzettiği otomobillerin içindeki sürücülerin, aynı yolda ilerleyen yayalardan daha fazla kirli havanın etkisi altında olduklarını vurguluyor.

GÜNÜN VAKİTLERİ OLDUKÇA ÖNEMLİ

Yolların, sokakların daha yoğun olduğu saatler, kirlilik oranlarının da etkisini artırdığı saatler. Dolayısıyla mecbur kalınmadıkça bu yoğun saatler yerine daha az yoğun vakitlerde seyahat etmek sağlık açısından daha faydalı olacaktır.

Jack, havanın en çok hangi saatlerde kirli olduğunun belirlenmesi için yeni nesil basınç ölçerlerin yardımcı olabileceğini belirtiyor.

ODUN ATEŞİNDEN KAÇININ

Hava kirliliğinin en büyük sebeplerinden bir diğeri ise odun ateşi. Otomobiller ve kamyonların yanında daha doğal gibi görünse de odun ateşi vücuda derinlemesine nüfuz eden zararlı kirletici parçacıklarla dolu kalın bir duman üretir. Bu duman da size ve çevrenizdekilere oldukça zararlıdır.

MASKELER NE KADAR İŞE YARIYOR?

Hava kirliliğine karşı kullanılan maskeler kolay bir çözüm gibi görünebilir ancak onların da işe yararlığı belirsizdir.

Edinburgh merkezli bir araştırma şirketi olan Mesleki Tıp Enstitüsünde Çevre ve Halk Sağlığı Müdürü olan Miranda Loh, laboratuvarlarda etkileri kanıtlanmış birçok materyalin gerçek kullanımda o kadar da etkili olamayabileceğini çünkü bu maskelerin yüze sıkıca yapışmadığı durumda kirli havayı sızdırabileceğini söyleyerek, “İlk başta yüze tam oturan maskeler bile kullanıcının hareket ettiği veya konuştuğu zaman genellikle kayıyor.” diyor.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum