Bakan Özlü: “Kaliteli ve teknolojik ürünlere dayanan ihracat modeline doğru hızla ilerliyoruz”

bakan-ozlu-kaliteli-ve-teknolojik-urunlere-dayanan-ihracat-modeline-dogru-hizla-ilerliyoruz_7353b79.jpg

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, artık yükte ağır pahada hafif mantığını bir kenara bıraktıklarını belirterek, “Artık katma değeri yüksek, kaliteli ve teknoloji ürünlerine dayanan bir ihracat modeline doğru, hızla ilerliyoruz” dedi.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında finanse edilen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütmekte olduğu Küçük Sanayicilerin Büyük Ortaklığı Projesiyle Tokat Sanayi Sitesi’nde kurulan Ortak Kullanım Tesisinin (OKT) resmi olarak açılışı yapıldı.

Yaklaşık 50 milyon liralık tesisin açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Sanayi Devrimi ile şekillenen dünyanın büyük küçük demeden bütün işletmelerimizi etkisi altına aldığını kaydetti. ARGE, inovasyon, tasarım artık sadece belirli firmaların önceliği değil, tüm işletmelerin önceliği haline geldiğine dikkat çeken Bakan Özlü, “Büyük işletmelerin bu dönüşümü hızlı bir şekilde gerçekleştirirken, küçük işletmelerin ‘kendi başınızın çaresine bakın’ diyerek bir kenarda bırakamazdık. İşte bu çerçevede, Rekabetçi Sektörler Programını geliştirdik. İPA projeleri kapsamında, Avrupa Birliği ile birlikte finanse ettiğimiz Ortak Kullanım Tesislerini hayata geçirdik. Küçük Sanayicilerin Büyük İşbirliği için, bu büyük projeye start verdik” dedi.

Tokat ortak kullanım tesisi projesinin sundukları desteklerin somut bir göstergesi olduğunu ifade eden Bakan Özlü, “Bu projeyle; Tokat’ta KOBİ seviyesinde bulunan mikro mobilya üreticilerine, makine üreticilerine ve araba tamircilerine hizmet verecek ortak kullanım tesisi kurduk. Bu tesis; KOBİ’lerimiz için, düşük maliyet avantajı getirecek. Tesiste, makinelerin yanı sıra, tasarım merkezi ve bilgisayarlı eğitim merkezi de yer alacak. Küçük esnafımıza; ihtiyaçları doğrultusunda, iş geliştirme hizmetleri sunacağız. Ayrıca; ’örnek model programı’ adı altında, 10 işletmemize, uzun vadeli iş geliştirme hizmeti vereceğiz. Böylece; daha kısa sürede, daha kaliteli ve daha ucuz ürünlerin ve hizmetlerin piyasaya sunulmasını sağlayacağız” diye konuştu.

Küçük sanayicinin, ’benim boyumu aşar’ diyerek, yüksek teknolojiye geçişten uzak durmaması gerektiğini ifade eden Özlü, konuşmalarını şöyle tamamladı:

“Tasarımdan ve inovasyondan ilham almayan hiçbir sektör, ilerleyemez, büyüyemez, gelişemez. Artık ARGE ve inovasyonu merkeze koymayan, yüksek teknolojiyi temel girdisi yapmayan, tasarımdan uzak duran işletmelerin büyüme şansı çok azdır. Biz Hükümet olarak, Bakanlık olarak bu gerçeğin farkındayız. Ancak, tüm KOBİ’lerin de, bu dönüşüme istekli olmaları gerekmektedir. Artık ’yükte ağır pahada hafif’ mantığını bir kenara bırakıyoruz. Artık katma değeri yüksek, kaliteli ve teknoloji ürünlerine dayanan bir ihracat modeline doğru, hızla ilerliyoruz. ARGE’yi, tasarımı ve markalaşmayı; sanayi stratejimizin temeline yerleştiriyoruz. Ben inanıyorum ki; Tokat’tan da teknoloji odaklı, büyük markalar mutlaka çıkacaktır. Biz, hükümet ve bakanlık olarak, tüm KOBİ’lerimizi, esnafımızı ve sanatkarlarımızı desteklemeye devam edeceğiz. Bu vesileyle; Tokat Ortak Kullanım Tesisi’nin, Tokat için ilham verici olmasını, şehrimizin ekonomisine güç katmasını diliyorum”

Açılış töreninin ardından birlikte binayı gezen Bakan ve beraberindeki heyete tesiste üretilen ahşap plaketler hediye edildi, davetlilere kalıpları mobilya atölyesinde üretilen Tokat hatırası özel desenli örtüler dağıtıldı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum