Apple Shazam’ı satın aldı iddiası

shazam-apple-music.png

Dünyanın ilk bir trilyon dolarlık şirketi olmak isteyen teknoloji devi Apple, çalan bir şarkının ne olduğunu ve kimin tarafından söylendiğini belirleyen uygulama Shazam’ı satın almak üzere masada.

Ünlü teknoloji haberleri sitesi Techcrunch’ın konuyla ilgili kaynaklara dayandırdığı haberine göre, anlaşma hafta içerisinde tamamlandı ve pazartesi günü resmi açıklama yapılacak. Ulaşılan kaynaklardan biri anlaşmanın, 401 milyon dolar civarında olacağını söyledi.

Şirketin 2016’da elde ettiği 54 milyon dolarlık gelir, 2014 ve 2015’in yıllık gelirlerinden düşük. Shazam CEO’su Rich Riley, yıl başında yaptığı açıklamada şirketinin satın almak isteyen taliplerin hedefinde olduğunu söylemişti.

1999’da hayata geçen uygulama, 2015 yılından bu yana cihazların kameralarını kullanarak kitap ve dergi gibi fiziksel ürünlerini de tanıyabiliyor.

2014’te ses ürünleri üreticisi Beats için 3 milyar dolar ödeyerek en büyük satın almasını gerçekleştiren Apple, kendine ait müzik platformu Apple Music’in yaklaşık 30 milyon kullanıcısı bulunuyor. En yakın rakibi Spotify’ın ise toplamda 140 milyon.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum