“Merkel’in siyasi yolu kısaldı”

1032088162.jpg

Berlin’de Başbakan Angela Merkel’in Hristiyan Demokrat Birlik’i (CDU), Bavyera’daki kardeş partisi CSU ve SPD’den oluşan üçlü koalisyon hükümeti, Bavyera seçimlerinde ağır darbe aldı.

CSU lideri ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in sığınmacılar ve göç konusunda Merkel’le alenen kapışması ters tepmiş gözükse de, hükümet ortaklarının Bavyera gibi çok önemli bir eyalette erimesi şansölye için kötü haber.

Siyasi analistler, bu kötü sonucun, Merkel’i siyasi sonuna götüren yolu biraz daha kısalttığı görüşünü dile getirdi.

Die Welt gazetesi şu değerlendirmeyi yaptı:

“Almanya’nın siyasi hayatı artık sakin akan uzun bir nehir olmaktan çıktı. CSU’nun aldığı kötü sonuç, bu manzarayı bozdu. Kardeş partiler CDU ile CSU arasında başından beri kırılmalara yol açan mülteci politikası, bu izdivacı sona erdirdi. Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder mülteci politikasını koz olarak kullanıp Başbakan Angela Merkel’i istifaya, olmazsa politika değişikliğine zorlayabileceğini sanmakla yanıldı. Sosyal Demokrat Parti’nin beşinci sıraya düşmesi ve CSU’nun oylarındaki 10 puanlık gerileme Berlin’deki büyük koalisyon hükümetine karşı yapılmış bir oylamadır.”

Frankfurter Allgemeine Zeitung, CSU’nun Bavyera’daki saltanatının sona erdiği ve koalisyon ortağı aramak zorunda olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Eyalet Başbakanı Markus Söder’in koalisyon ortağı olarak Hür Seçmenleri tercih edeceği anlaşılıyor. Ortalık yatıştıktan sonra, Almanya’nın bir koalisyonlar ülkesi olduğu ve öyle kalacağı bir kez daha idrak edilmiş olacak. İlk kez Bavyera meclisine giren Almanya için Alternatif’in sistem eleştirisi doğrultusunda her şeye karşı çıkmakla birlikte uzun vadede koalisyon ortağı olmak istemesi de tarihin cilvesi olarak bir kenara yazılmalıdır.”

Kaynak: sputniknews

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum