İtalyanlar AB’nin parçalanmasına sebep olabilir

1030117061.jpg

Avusturya’da yayınlanan Contra Magazin dergisi, Roma’nın Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB’ye fiilen savaş ilan ettiğini duyurdu.

Habere göre Brüksel’den bağımsız hareket etme konusunda ısrarcı olan ‘Beş Yıldız’ hareketinden İtalya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Luigi Di Maio ile ‘Kuzey Ligi’nden İçişleri Bakanı Matteo Salvini, vergi gelirinin ve evrensel gelirin AB’de izin verilen yüzde 2.4’lük bütçe açığı seviyesini aştığı bir bütçe tasarısı hazırladı.

Dergiye göre Salvini’nin hedefleri arasında yer alan ‘İtalyan saldırısının ikinci bölümü’, AB’nin yeniden inşasını amaç ediniyor.

“Bu doğrultuda Salvini, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Juncker’e karşı çıkan Macaristan Başbakanı Viktor Orban’la müttefik oldu. Orban’ın Avrupa Halk Partisi’nden ihraç edilmesi halinde Macar Başbakan Merkel’e de karşı olacak ve bu durum, Salvini’nin çıkarına olacak. Zira bu senaryoda Orban, AB karşıtlarının yer aldığı Almanya için Alternatif ittifakına katılacak” diye devam eden Contra Magazin, bu gelişmelerin AB’yi zor duruma düşürüp parçalayabileceğini ve yeni bir birliğin doğmasına yol açabileceğine değindi.
Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum