İspanya’da AP ve yerel seçimlerden ‘siyasi belirsizlik’ çıktı

1039173203.jpg

İspanya’da 28 Nisan’da yapılan genel seçimlerin sonucunda ortaya çıkan siyasi belirsizliğin devamı dün yapılan AP, yerel belediyeler ve özerk yönetim parlamentosu seçimlerinde de kendini gösterdi.

Ülkede genelinde sosyalistler kazansa da yönetim aşamasında aşırı sağ destekli sağ blok, yerel belediyeler ve özerk yönetim parlamentolarında iktidara gelecek çoğunluğu elde etti.

PSOE, 12 özerk yönetim parlamentosunun 10’unda birinci siyasi parti olarak çıktı ancak başta Madrid olmak üzere birçok yerel parlamentoda çoğunluğu sağ bloka kaptırdı.

PODEMOS ETKİSİ

Aynı şekilde yerel belediyelerde de ülke genelinde en fazla oyu 6 milyon 656 bin 965 kişiyle PSOE almasına rağmen, belediye meclisinin salt çoğunluğunda, sağ blokun toplamının gerisinde kaldı. PSOE’nin kazandığı birçok belediye ve özerk yönetim parlamentosunda iktidara gelememesindeki en belirgin etken, sosyalistlerin doğal siyasi ortağı olarak gözüken aşırı sol görüşlü Podemos partisinin seçimlerde büyük oy kaybı yaşaması oldu.

İspanya’da sağ görüşlü siyasi partilerin lideri konumunda bulunan Halk Partisi’nin (PP) yerel yönetimlerde iktidara gelmesi için liberal sağ görüşlü Vatandaşlar ile aşırı sağ görüşlü Vox partisinin desteğini alması gerekiyor.

SANCHEZ: AŞIRI SAĞ İLE İŞBİRLİĞİ SORUMSUZLUK

İspanya Başbakanı ve PSOE lideri Pedro Sanchez de PP ve Vatandaşlar partisine seslenerek, “Ülkenin istikrarı için aşırı sağ ile işbirliği yapmak sorumsuzluktur. Üstelik böyle bir ittifak, Avrupa’daki Halk Partisi ve Liberaller tarafından anlaşılmaz olacaktır” dedi.

Sanchez, “Aşırı sağın yardımıyla oluşan bir iktidarı destekleyemeyiz” diye konuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum